Türkiye

Erzurum'un etnik yapısı

Erzurum ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Toprak olarak çok geniş bir ildir. Bir ucu Karadeniz Bölgesine kadar dayanır. Türkiye'nin 29, Doğu Anadolu'nun 3'üncü büyük kenti olan Dadaşlar diyarı Erzurum'un etnik yapısını inceleyeceğiz.

20 Ağustos 2019 Saat: 13:42
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 83.401 kez okunmuştur

Erzurumun etnik yapısı
Erzurum'un etnik yapısı

Erzurum ilimiz Doğu Anadolu bölgesinde yer almasına karşılık Türk nüfusunun yoğun olduğu bir ildir. Erzurumlulara dışarda dadaş denilse de Erzurum'un Türkleri sadece dadaş der kendine. Kürtler ve Aleviler kendilerini dadaş olarak tanımlamaz. 

Türk nüfus merkez ve Kuzey bölgesinde

Erzurum'un Türk nüfusu Karadeniz bölgesi tarafına doğru neredeyse tamamını teşkil eder. Ancak güney ilçelerinin bazılarında Türk nüfus neredeyse yok gibidir. Merkez'de bir mahalle hariç tamamında Türkler çoğunluktadır. Pazaryolu, İspir, Tortum, Uzundere, Olur, Oltu, Narman, Aşkale, Pasinler, Aziziye, Palandöken, Yakutiye, Şenkaya, Köprüköy, Horosan ve Çat ilçeleri Türklerin çoğunluk olduğu ilcelerdir. Çat ilçesinde merkezde Türk nüfus çoğunluktadır. Köylerin çoğunluğu ise Zaza ve Kürtlerdedir. Ancak Türk köylerinin nüfusu kalabalıktır. Bu yüzden Türk nüfusu Çat ilçesinde çoğunluktadır. Horosan ilçesinde de Kürt nüfusu % 30 civarındadır. Şenkaya'da ise Kürt nüfus var olmasına karşın Türk nüfusun 4 te biri civarındadır. Hınıs'ta ise Merkez'de ve bazı köylerde Türk nüfus vardır. Ancak çoğunlukta değildir. 

Kürtlerin çoğunlukta olduğu ilçeler

Erzurum'da yaşayan Kürt nüfusu Merkez'de bir mahallede çoğunluktadır. Onun dışında güney ilçeleri olan Tekman, Karayazı, Karaçoban ve Hınıs'ta çoğunluktur. Diğer ilçelerde de Kürt nüfus vardır. Ancak kalabalık nüfusa sahip değillerdir. 

Alevilerin nüfusu

Erzurum'un Alevi nüfusu en fazla Hınıs, Çat, Askale ve Şenkaya,ilçelerindedir. Mutlak çoğunluk oldukları ilçe yoktur. Erzurum'un Alevileri genellikle Türkmen Alevisidir. Ancak Zaza Alevileri de ciddi nüfusa sahiptir. 

Türkler'in nüfusu %80'den fazla

Erzurum''n genel etnik nüfus dağılımını hesaplarsak %80'den fazlası Türk, %15 civarı Kürt, geri kalanı ise Zaza, Hemşinli ve Lazdır. 

Köprüköy ilçesi Kürt nüfusun Türk nüfusa yaklaştığı ilçelerin en başında gelir. Bazıları Kürt nüfusun Türk nüfusu geçtiğini iddia etse de şu an için bu durum doğru değildir. Ancak ilerleyen yıllarda durum tabiki değişebilir. Türk nüfusu ilçeden fazlaca göç verdiği için Kürt nüfusu gelecek yıllarda daha kalabalık olabilir. Ancak ilçe nüfusuna kayıtlı insanları genel nüfusuna baktığımızda Kürt nüfusu Türk nüfusuna yaklaşamaz. 

İlçeleri detaylı olarak siteye tek tek yüklüyoruz. Siteden Erzurum'un bazı ilçelerinin etnik yapısını detaylı olarak görebilirsiniz. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 19 yorum yapılmıştır
Ich bin soldat 25.01.2024 13:14
Arkadaşlar,Erzurum yüksek Türk nüfuslu ki ben Kürtüm.Hatta bölgede ki birçok Zaza kendini Kürt olarak tanıtır.Bu sadece Erzurum için değil birçok yer için de geçerlidir.Bazı Alevi Zazalar da kendini Türk olarak tanıtabilir çünkü eğer tanıdığınız olduysa Erzurumlu,Erzincanlı birçok kişi hem Kürtleri hem de Türkleri andırır.Tabi burda ki Kürtler aslen Zazadır.Genelde Alevi olan Türkmenler ve Zazalar birbirleriyle çok karışmıştır.Yine de bir harita çıkartırsak Erzurumun kuzeyi ve Kuzeybatısında Türkler çok iken Sivasa yakın sürgün edilen ya da yerlisi olan Zaza Türkmen ve az da olsa Kürt vardır.Kürtler genelde Ağrı kölenlidirler.Tam emin değilim bildiğim kadarıyla.Yanlışım varsa lütfen düzeltin
Bülent 30.12.2023 21:29
Erzurum türkün yıkılmaz kalesidir üç beş ilçesinde kürt fazla diye çok havalanmayin Erzurum türkdür
Otorite 17.09.2023 23:03
2015 haziran secimlerinde hdp %17 oy aldi. Ve o secimde kurtlerin tamamina yakini hdpyi destekledi, bunun kaniti mesela tekmanda hdp %96 ustunde oy aldi. Bunda bir de chplilerin ve asiri solcu turklerin oylari da var. Yani secim sonuclarinin bile gosterdigi %15 civarinda bir kurt nufusudur erzurum icin.
Kelam 06.09.2023 15:58
kazanan biz olduk, sizi etnik kimliğin muhabbetine getirdik, simdi yediniz xxxx ya. artık üstünlük bizde, çünkü bu mevzular bizim uzmanligimiz, bunlardan biz anlarız. bol bol konuşalım bu konuyu artık.
Horasanlı 18.08.2023 23:29
İnsanları etnik gruplarına göre ayırmayın kürtler ve türkler her zaman kardeştir müslümandır yüzyıllardir birlikteler hepimiz bu devlete askerlik yaptik savaş çıksa yine birlikte savaşırız bizler komşuyiz kız aldık kız verdiķ kan karıştı artik siz neyin kafasını yaşıyorsunuz
Fakı 05.08.2023 10:54
Ben horasanliyim size bütün köyleri yazayım.buyuk köylerde başlayayım. Kürt köyleri yazayım Komasor .hacihalil. iğirbiğir .mola ahmet . Xedik. KaynArca.hasanbey.ertaş.iğdeli. velibaba .yukarı tahirhoca. Şeyhyusuf. Ceresun . Arpaçayir. Karapinar.mağarcik. teknecik . Danışment . Karacaören . Aliceyrek . Porig . Akpınar. Tavşancik .çiftlik. ahkiran .kantar. Hızır ilyas.sögut .taşkesen .sağlık. alagöz. Haydarkom.sekman. hana delal .aktaş.kablas. ağili.pir hasan .çiğilkom . Dodiy.kukurtlu .kad celal . Endek .yazilitaş.gundeğer.yuzveren.akça toprak.karçuha.penarduz . Bu yazdıkların Kürt köyleri isimlere bakmayın isimler hep değiştirildi.turk köyleri aşağı tahirhoca. Kırık köyü. Kepenek.dölek.ardi.haran.bedverans.maslahat.sanamer.zars.zanzak.molamelik.kizlarkale.azap.camurlu .gerek.haçli.kalender.muratbaği.ardos.alakilis.
Dadas 28.07.2023 16:06
Yorumlarda Kürtler kudurmuş. Yazıyı yazan az bile söylemiş. Tamamı Kürt sanılan Karaçobanda bile biraz türk var. İnanmayan ermeni sevan nişanyanın nisanyanmap sitesine baksın orda bile yazıyor. Tamamı Kürt olan Tekman karayazı var sadece. Erzurum merkezde bir iki mahalle hariç hiç Kürt yok.
Ufuk 26.07.2023 10:25
ABD belki 10 farklı etnik yapı.İspanyol,Fransız Portekiz, İngiliz.yerliler,Aztekler...say bunlar neden etnik tartışma yapmıyor? 350 yıldır Abd olarak yaşıyorlar. Avrupa yine aynı.Bir olmaya çalışıyorlar ve de bir devlet gibiler. Onlar bizleri pkk terör örgütlerinin vastasıyla parçalayarak, dünyada sadece kendi egemenliklerini rakipsiz sürdürmek istiyorlarKaldıki bizim dinimiz bizlerde ırkçılığı yasaklar ve hepimizi Hz Ademin çocukları olarak anlatır. Önemli olan 80- 90 yıllık bu hayatta barış içinde vatana sahip çıkarak vatan içinde istefiğin yerde yaşamaktır. Osmanlı da Selçukluda da böyle ayrılık yoktu.Irkçılıktan uzak yaşadık yaşıyoruz. Irkçı olsaydık bu topraklarda en az bin yıldır varız, Türkten başka bir millet olmazdı. Kısaca ırkçılık yok.İnsan gibi yaşamak var hedefimiz bu...
Kurdistan 22.07.2023 15:17
aşağı erzurum bizim yukarı Erzurum sizin olsun
dadaş 22.07.2023 01:42
erzurum dadaş kürt kökenliler erzurum gürcü köyleri cok
Ahmetcik 19.07.2023 23:36
Açılan lan, gölge yapmayın işte... Erzurum Kürttür ve Kürdistanın bir parçası olacaktır, bunu sizde biliyorsunuz, uzatmaları oynatıyorsunuz bize. Siz istediğiniz kadar dezenformasyon yayın ortalığa, bir yararı olmayacaktır, sonunda biz kazanacağız. Bundan daha 10 yıl önce Erzurumda hiç Kürt yoktu, şimdi %15 oldu, haydi gayret, bir kaç yıl içinde gerçek oran olan %40a varırız hep beraber, ondan sonrada zaten kartlar yeniden dağıtılacaktır. Tatarın Erzurum bir işi kalmamıştır, tatarlığın devri bitmiştir, hem Erzurumda hemde bütün dünyada. Yavaş yavaş ıssının Kürtlüğe kurtuluşunuz onda...
Atsızat 06.07.2023 04:02
Erzurum Horasan ilçesi ile ilgili Youtube videolarda bütün herkes Kürtçe konuşuyor. Nasıl Kürtler azınlık oluyor Horasan ilçesinde? Kürt nufusu az gösteriyorsunuz.
Krooglu 21.06.2023 07:53
Bunlara inanmayın kürt kardeşlerim, psikolojik üstünlük elde etmek istiyorlar hepsi bu. nisanykanin, kürtler.com sitesinin verilerine bakin, oralarda listelenen köy ve kasabaların nüfusunu toplayın, Erzurumun en az %40 kürt çıkacak. Kurdistanin icindedir Erzurum, dayanin palandökene ha gencler!
Krooglu 21.06.2023 07:50
kendin ye, kendin bic hesabi, Gecen secimlerde HDP %17 alıyor, verdiginin veriler toplandiginda Erzurum en az %40 Kürt cikiyor, siz cirpinin, biz palandökene dayandık, siz halinize yanin. Karayazı gitti, Tekman gitti, Hinis gitti, kürtler dayandı kapiya, bu tür saçma sapan sitelerle psikolojik baski bizde olsun diyorsunuz, ama gecti arkadas, Erzurum bizimdir, Tatarin orada isi ne? ne ister Tatar? ya adam olur boyun egeceksiniz, yada gideceksiniz, ya biz ya siz, ya em ya hûn, ya ma ya şima!
Erzurum25 20.05.2023 19:36
Tekman Karayazı Karaçoban Kürt. Hınıs ilçesinde Kürt daha fazla ama %30-40 civarı Türk nüfus var. Köprüköy, Çat ve Horasanda ise Kürt nüfusu %40-50 arası. Onun dışında birkaç ilçede daha çok az Kürt nüfus var. Genel olarak %75-80 Türk diyebiliriz
hinisli 17.05.2023 11:41
gene secimlerde had %17 aldi, bu nasıl oluyor?
Ahmet krooglu 16.05.2023 14:23
öyle ise bu hanimin aldigi %17 oyu nasıl acikliyorsunuz, yararım?
Uzundere 19.02.2023 22:24
Kuzey ve merkez ilçelerde nerdeyse hiç kürt yokken 4 Güney ilçedede hiç Türk yok ve 4 ilçenin kültürü diğer ilçelerden çok farklı muş a bağlansalar aslında daha iyi
Erzurumlu 24.12.2019 02:07
Ben de Horosanlıyım. Tamam Kürt de var ama çoğunlukta değil.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız