Türkiye

Gümüşhane'nin etnik yapısı

Gümüşhane ili Karadeniz bölgesinde yer almasına karşın Karadeniz iklimi ve kültürünün yoğun yaşandığı bir il değildir.

17 Mayıs 2020 Saat: 21:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 16.851 kez okunmuştur

Gümüşhanenin etnik yapısı
Gümüşhane'nin etnik yapısı

Gümüşhane, Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Merkez ilçe ile birlikte 6 ilçesi bulunmaktadır. Merkez'den sonra en kalabalık nüfusu Kelkit ilçesinde toplanmıştır.

Gümüşhane Merkez, Torul, Kelkit, Şiran, Kürtün ve Köse ilçeleri Gümüşhane'yi oluşturan yerleşim birimleridir. Gümüşhane ili Karadeniz Bölgesinde olmasına rağmen Karadeniz iklimi pek görülmez. Karasal iklimin hakim olduğu bir ildir.

Sadece Torul ilçesi hem Karadeniz iklimi hem de Doğu Karadeniz Bölgesine has şiveye sahiptir.

Gümüşhane'nin etnik yapısını anlatmaya başlayalım. Gümüşhane il merkezi dahil bütün ilçelerde Türk nüfusun çoğunlukta olduğu bir ildir. Türk nüfusuna sadece çoğunluk demek doğru olmaz. Türk olmayan nüfus çok azdır demek daha doğru olur.

Gümüşhane bilinenin aksine fazlaca Alevi yerleşimine sahiptir. Doğu Karadeniz'de ki diğer illerin toplamından daha fazla Alevi nüfusu vardır. Türk Alevi nüfusu içerisinde Türkmen Alevi ve Çepni Alevileri yer almaktadır.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölümlerindeki Çepni Alevi nüfusunun bağlı olduğu Güvenç Abdal Ocağı Gümüşhane'dedir.

Sünni Türkler ile Alevi Türklerin bir arada yaşadığı birçok köy mevcuttur. Şimdiye kadar Alevi- Sünni ayrımını gösterecek neredeyse hiçbir olay görülmemiştir.

Gümüşhane'de Zazaca ve Kürtçe konuşan 10 civarı Alevi köyü de mevcuttur. Bu köyler Erzincan ve Tunceli civarından Gümüşhane'ye göç etmişlerdir. Bu köylerin çoğu Kelkit ilçesindedir. Ancak Kürtçe ve Zazaca konuşan bu köylerin çoğunda Türkmen Alevisi olduklarını söylemektedirler. 

Gümüşhane'ye göç etmeden önceki yaşadıkları bölgelerde bu diller konuşulduğu için Kürtçe ve Zazaca bildikleri düşünülmektedir.

Gümüşhane'de az sayıda Çerkes nüfusu da vardır. 93 Harbinden gelenlerin yerleştiği Şiran ilçesinde Çerkes yerleşkeleri vardır.

Gümüşhane ileTrabzon sınır illeri olduğu için çokça etkileşim olmuştur. Trabzonluların yayla ve mezralarının büyük bölümü Gümüşhane sınırlarında yer alır. Yine Trabzonluların kurduğu onlarca köy vardır.

Yine Trabzon gibi Gümüşhane de Çepni nüfusun yoğun olduğu bir ildir. Hem Sünni Çepni nüfusu hem de Alevi Çepni nüfusu vardır. Kürtün ilçesi Çepni nüfusun en yoğun olduğu ilçedir. İlçede en kalabalık Türk topluluğu Çepnilerdir.

Torul ilçesi başta da belirttiğimiz gibi hem Karadeniz iklimi hem de Karadenizle özdeşleşmiş şivesi ile Gümüşhane'nin diğer ilçelerinde çok daha farklıdır. Türk Milliyetçiliğinin ve Türk Edebiyatının en önemli isimlerinin başında gelen Hüseyin Nihal Atsız'ın baba tarafı Torul'ludur.

Gümüşhane ilimiz Karadeniz bölgesinde yer aldığı için acaba Laz varmı gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Gümüşhane'de Laz yerleşimi yoktur. Lazca konuşan Gümüşhane'li de bulunmamaktadır.

Gümüşhane'de Badıllı Aşiretinden Türkmenlerin kurduğu çok sayıda köy mevcuttur. Urfa ve başka diğer illerde Kürtçe de bilen bu aşiretin Gümüşhane'de ki yerleşimlerinde Kürtçe konuşulmaz da bilinmez de.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 17 yorum yapılmıştır
AHMED KOÇ 04.09.2021 18:37
Ben gümüşhane merkezliyim ve benim tanıdığım bir sürü gümüşhaneli laz var gümüşhanenin çoğu türkten oluşan bir ildir torul, kürtün, merkez gibi ilçelerde laz bulunmaktadır gümüşhane şiranın yarısı kürtlerden oluşan bir ilçedir gümüşhane trabzonun kültürü ve şivesi birbirine benzer
SeyyidŞirani 03.07.2021 08:12
Gümüşhane bölgesinde Badıllı denilen aşiret Türkmen değil Kürt kökenlidir ve asimile olmuştur: aynı şekilde Kürt kökenli Aleviler de mevcut bunlar da kendini Türkmen olarak tanımlar. Diğer bir konu bizim soyumuzun olduğu gibi Arap (peygamber soyu) olanda var bunun sayısı fazla değil. 1642 tarihine ait belgelerde de geçmiştir.
Gümüşhaneli 28.06.2021 20:38
Ben merkez gümüşhaneliyim ve osmanlı zamanında temel be dursun büyük büyük dedelerim laz yok denmiş lakin osmanli zaöanımda Gümüşhane trabzon sancagıdır ve aslında en eski şaz yurdudur osmanlının iskan politikalarıyla durum değişmiştir ve tiplerimiz tipik laz yani burun durumundanda ????
Ömer Duran 12.06.2021 23:41
Bence bu içerik oldukça eksik.Evet doğrudur Gümüşhanede çepni nüfusu vardır ancak asıl incelenmesi gereken bölgedeki Kıpçak ve Peçenek nüfusudur.Çoruh ve Kelkit vadisi Gürcistan üzerinden gelen Kıpçak ve Peçeneklerin yerleşim yeri olmuştur.Bu nedenle kendilerini Türkmenlerden ayırırlar.Mesela kendilerinden olmayanlara Çepni ya da Laz tabirini kullanırlar.Günlük hayatta kullanılan bazı kelimeler Kıpçak lehçesi içerisinde de kullanılmakta.Bazı isimler mesela Kotan ismi çok yaygındır ve bu isim ünlü bir Kıpçak komutana aittir.Başka hiçbir yörede rastlayamazsınız.Kıpçaklar arasında Dağıstan, dursun isimleri de yaygındır.Mesela Ali Beyin karşılığı Alıbektir .İsimlerin sonuna bey yerine bek getirilir.Bu da Kıpçakların en karakteristik dil kullanımlarından birisidir.
Tosun 18.04.2021 13:06
Sefa senin yazdığın Ama osmanlı tarihini iyi araştırılırsa birçok alevi türkmen osmanlı zulmü sebebiyle kürtleşmiştir daha çok detayla yazabilirmisin acaba? Çok merak ettim.
SEFA 17.03.2021 16:27
Bir Gümüşhaneli olarak birazda olsa söz hakkım olduğunu düşünüyorum. Öncelikle burada Kürtçe konuşan bir köy olduğunu ne duydum ne gördüm. Tunceliden şirana göç eden birkaç alevi köyü var onlarda kendilerine Zaza diyor. Badıllı veya beydili olan köyler var mı bilmiyorum çünkü burada kimse hangi aşiretten olduğunu bilmez(istisnalar olabilir).Ama osmanlı tarihini iyi araştırılırsa birçok alevi türkmen osmanlı zulmü sebebiyle kürtleşmiştir. Bir dönem urfada bulundum ve buna kendim şahit oldum karakeçili aşireti vb gibi. Onun dışında hangi ırka mensup olduğunuzun bir önemi yok her kültür güzeldir bu güzellikleri koruyup gelecek kuşaklara sevgi ve barışın diliyle aktarılırsa bu tarz söylemlere gerek kalmadan yurttaşlık bilinciyle bu topraklarda beraber yaşayabiliriz. Sevgiyle kalın
Karadenizli 12.03.2021 15:12
Aşağıda Gümüşhaneli pek çok Badıllı aşiretinden insan tanıdım, hepsi Kürtçe biliyor diye abuk subuk konuşan herifin bırakın Badıllılı tek Gümüşhaneli ile karşılaşmadığını söylerim ama kanıtlayamam
Murat 07.02.2021 02:32
Sayfa kimin bilmiyorum ama kısaca söylemek te fayda herkes anasını danası nı bilir Türk Türk olduğunu Kürt Kurt olduğunu bilir. O yüzden safsataya gerek yok soyunu bilmeyen Türk mu var
Haşimi 01.02.2021 08:26
Şiran’da Peygamber (S.a.v.) soyundan gelen insanlar da mevcuttur. Osmanlı avarız kayıtlarında geçer bizde bunlardanız ve Bağdat kökenliyiz .
Adem Turan 28.12.2020 23:53
Gümüşhane şiran olan badılı beydilli ve erzincanda ve kelkitdeki bir akrabadır ayrıca diger illerdeki badılı beydilli mensubu her birey tüm boydan haberdardır.. Ve baglantıları vardır Irkcılıkdan allaha sıgınırım. Selametle kalın
Adem turan 28.12.2020 23:39
https://drive.google.com/file/d/1a4U_w_38e38nl670i7tQZNdcd_za0Muh/view?usp=drivesdk
Adem Turan 27.12.2020 23:54
https://www.karamandan.com/m-11-51562.html Gümüşhane şiranlıyım bırakın tarih uzmanları konuşsun allahın verdigi nefesi boş yere harcamayın badıllı beydilli hakkında bilgi almak isteyen badıllı beydilli instgram sayfasını takip eder. Benden bilgi almak isteyen arkadaşlar bildigim anlatır gerekir ise tarih hakkında bilgisi olan badılı beydilli işin uzmanı abilerimize yönlendirire bilirim tlf 05497923826 adem Turan
Badilli 08.12.2020 05:32
Beğdilli ve badilli aynı şey değil biri Kürt öbürü Türkmen beğdilli Türkmen badilli Kürt
ahmet 23.10.2020 20:27
Buraya yorum yazan arkadaşların konuyu bilmeden salladığını gördüm. Yazıyı yazan arkadaşın ise haklı olduğu yerler var, tam araştıramadığı yerler de var. Biraz daha çalışmalı. İş badıllı aşişretinin varlığına nasıl dayandı anlamıyorum ama ben de Badıllı ( Beğdili ) boyuna mensup bir Türküm. Biz başka dil bilmez ve konuşmayız. Badıllılar genelde Çimen dağlarının ( gümüşhane - Erzincan arasındaki sıra dağlar) yaylalarında konaklı vaziyette bulunur. Çeşitli köyler kurmuşlardır. Çimendeki bu köyler Kelkit ilçesine bağlıdır. Ayrıca Şiranda da 3-4 köy mevcuttur. Umarım bu biraz işe yarar. Kalın sağlıcakla
araştırman 07.10.2020 14:48
IRK NEDİRİ ARAŞTİRİYORUM hepsi kürtçe konuşuyor mu?Sen sallamaktan baya çıldırmışın.Gümüşhanelerin kürtçenin asını anlamıyor.Ama sen burada kürtçe konuştuğu iddia ettin.Hatta daha ileri giderek kürt olduğu söyledin.Bunu gümüşhaneli duysa patlamalı güler.Acil tedavi görmem gerekiyor.Antropoloji bilimi bilmeyen kişi Türk ırkını yok sayıyorsun.Birazcık türk ırkı fikir edinmem için link bırakıyorum.PKK senin beyninin öyle yıkamış ki burada bunları yazıyorsun.Ya da zır cahilsin.Senin mantığıyla kürt diye ırk olmaz.Hatta kürt diye bir ırk olsaydı şimdiye kadar devletleri vardı. Ama senin anlamada sıkıntı olduğu veya işine gelmediği için Türkü türkmen varlığı kabul etmekten sindiremiyorsun http://psi421.cankaya.edu.tr/uploads/files/Maksudyan%2C%20Turk%20Antropoloji%20Mecmuasi.pdf
IRK NEDİRİ ARAŞTİRİYORUM 04.09.2020 00:07
ULAN ÇOOOK SALLAMİŞSİN BEN BİRÇOK GÜMÜŞHANE BADILLILARİNİ TANİYORUM HEPSİDE KÜRTÇE BİLİYORLAR HEPSİDE KÜRT OLDUKLARİNİ BİLİYORLAR SEN DAHA IRK NEDİR ONU HİÇ BİLMİYORSUN ÖNCE İRK NEDİRİ MUTLAKA ÖĞREN SONRA ANLARSİN TÜRK TÜRKMEN DİYE BİR IRKIN OLMADİĞİNİ BİRAZ ATAŞTİR IRK NEDİRİ VE TÜRK KİMDİRİ SONRA İDDA ET
Adver 21.08.2020 10:03
BADILLI AŞİRETİ FEDARASYON BİR AŞİRETTİR BADILLI AŞİRETİ KURUCULARI KÜRTLER VE ARAP ÇOÜUNLUĞUYLAN KURULMUŞTUR 5 KAVMİN BİRLEŞMESİYLEN KURULMUŞTUR BADILLI AŞİRETİ FRDATASYONUNUN İÇİNDE TÜRK VEYE TÜRKMEN KESİNLİKLEN YOOOKTUR BİR GERÇEK VARDIR TÜRK TÜRKMEN DİYE BİR IRK KAVİM YOOOKTUR ÖNCE IRK NEDİR ONU BİLİRSENİZ ÇOOOK İYİ ANLARSINIZ
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız