Türkiye

Hınıs'ın etnik yapısı

Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Hınıs'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik.

19 Aralık 2020 Saat: 21:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 12.932 kez okunmuştur

Hınısın etnik yapısı
Hınıs'ın etnik yapısı

Türk, Kürt ve Zaza nüfusun iç içe yaşadığı bir ilçe olan Hınıs aynı zamanda Sünni ve Alevi yerleşiminin birbirine yakın olduğu ilçelerden biridir. 

Hınıs'ın nüfusu 26 bin civarıdır. Bu nüfusun yarısı ilçe merkezindeyken yarısı da köylerdedir. Hınıs Erzurum'un Güney ilçeleri ile orta kesimini ayıran bölgededir. Bu sebeple ilçe etnik ve meshepsel homojen bir yapıdadır.

Erzurum'un Güney kesimindeki ilçelerin ağırlıklı olarak Kürt olması. Orta kesimin ise ağırlıklı olarak Türk olması. Bunun yanında az da olsa Kürt nüfus barındırması ilçenin karışık bir etnik yapıya sahip olmasına sebep olmuştur.

Yine Erzurum'un orta kesimlerinde Türkmen Alevi nüfusu da yoğundur. Ancak Hınıs ve Çat tarafında Zaza Alevi nüfusu da mevcuttur. Bu nüfus özellikle kırsalda toplanmıştır. Ancak günümüzde özellikle Hınıs'ta ki Alevi nüfusu oldukça azalmıştır. Köylerinde neredeyse nüfus kalmamıştır. İstanbul, Kocaeli gibi ilçelere göç etmişlerdir.

Türk ve Kürt nüfusunda da göç olmuştur. Ancak Kürtler daha az göç etmiştir. İlçede yerli Türk nüfusu haricinde Ermeni tehcirinden sonra Bayburt, Gümüşhane, Kars gibi illerden buraya Türk nüfusu da getirilmiştir. Bu nüfusun büyük bir kısmı şu anda ilçeyi çoğunlukla terketmiştir.

Hınıs'ın ilçe merkezinde nüfusun büyük çoğunluğunu Türk nüfusu oluşturur. Merkezdeki ufak bir mahallede Kürt nüfus çoğunluktur. İlçe merkezinin etrafındaki köyler de genelde Türk nüfus toplanmıştır. Birkaç uzak köyde de Türk nüfus vardır. Hınıs'ın uzak köyleri genellikle Kürt köyleridir. Bazı Alevi köylerine ve Türk köylerine Kürtler yerleşmiştir. Alevi nüfusu yaz döneminde biraz artmaktadır. O da tatil sebebiyle köyüne ziyarete gelenler sebebiyledir.

ALEVİLER TÜRKMEN Mİ? 

Alevi nüfusun bir kısmı kendini Zaza olarak tanıtırken bir kısmı da Türkistan'dan gelen Horosan Türklerinden olduğunu söylemektedir. Zaten Alevi köylerinin eski isimlerinin çoğu Türkçedir. Yani bu köylerin kurucuları Türk Aleviler olup başkalarının kurduğu köye yerleşme olmamıştır. Hınıs merkezdeki mahalleler ve çevredeki köy isimlerinin orijinalleri de genellikle Türkçedir. Bu sebeple buralardaki Alevi köylerinin de Türk olduğu düşünülüyor.

Bir kısım Sunni Türk nüfusu da ilçeyi terk etmiştir. Eskiden Türk nüfus yoğunken bugün Kürt nüfusu ilçe genelinde daha fazladır. İlçedeki nüfus yapısı yakın zamanda Kürtlerin lehine değişmiştir. Ancak burada eskiden Kürt yoktu da denilemez. Etraftaki ilçelerin Kürt ağırlıklı olması nüfus yapısının Kürtlerin lehine değişmesine sebep olmuştur.

İlçedeki Kürt nüfusun önemli bir kısmı Ermenistan göçmenidir. İlçeden tehcirle göç eden Ermeni yerleşinlerine çoğunlukla Kürtler yerleşmiştir. Çevre il ve ilçelerde de çok sayıda Ermenistan göçmeni Kürtler vardır. 

TEREKEMELER TERK ETTİ 

Hınıs'ta bir dönem Terekeme yerleşimleri de mevcuttu. Bu köylerdeki Terekemeler zaman içinde Muş'un Bulanık ilçesine göç etmiştir. Çünkü Bulanık Terekeme nüfusun çok fazla olduğu bir ilçe idi. Bulanık'tan ise bugün çoğu büyükşehire göç etmiştir. 

TÜRK KÖY VE MAHALLELERİ 

İlçedeki Türk yerleşimleri şunlardır. *Pınarbaşı (İlçe Merkezinin hemen dibinde) *Ovaçevirme *Bellitaş *Parmaksız *HalilçavuşHalilçavuş(Karışık, Kürtler çoğunluk oldu) *Karakula *Tapuköy.

HINIS ALEVİ KÖYLERİ

Alevi yerleşimleri ise şu şekildedir. *Altınpınar *Başköy *Beyyurdu(Karışık) *Çamurlu(Eskiden Terekeme Yerleşimi) *Dervişali *Hayran *Ilıcaköy *Güzeldere(Çok az Alevi kalmıştır) *Kalecik *Meydanköy(Çok az Alevi nüfus kaldı) *Ketenci *Meydancık *Mollakulaç *Sıldız *Suvaran *Tanır *Toprakkale( Eskiden Terekeme Yerleşimi, sonradan Aleviler yerleşti, Şimdi Kürtler çoğunluk oldu) *Uyanık(Kürtler çoğunluk oldu) *Yolüstü (Çoğunluk Kürt oldu)

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 9 yorum yapılmıştır
hınıs alevi türkmen köyleri 16.12.2022 23:21
hınıstaki bütün alevi köyleri türkmendir atamız oguz boyudur hınısta kürt biz aleviler vardık ne zamanki osmanlı zamanında aleviler ezilsin diye kürtleri ermenistandan göç ettirmiştir bugüne kadar gelmiştir son not olarak arpaderederesi şahverdi alevi türkmen köyüdür
Hınıs( inceleme) 01.12.2022 01:35
Daha öncesinde size yazdığım bilgilendirme mesajında dediklerinin yanlış olduğunu söylemiştim. Hinisin yerlisi olarak ve 23 yıllık Hınıs hayatimda türk nüfusunun %5 olduğuna dair ısrarda bulunmama rağmen yazınızında güncellemeye gitmediniz. Hinisin %90 i Kürttur geri kalan oran ise değişik etnik kökenli vatandaşlarımızın dağılımını gösterir. Türk göçü yaşanmıştır lakin bu göç belli koylerden ve belli ailelerden yaşanan göçlerdir. Ve bu göçler hınısin demografik yapısında da herhangi bir değişime de gitmemiştir. Sadece tehcir sırasında büyük bir ermeni göçünün yaşandığını soyleyebilirim. Hinisa gelmeyip, Hınısi bilmeyip atıp tutmak çok kolay.
Müslüm 07.07.2022 13:05
Bu yazinin cogu dogru. Hinis Zaza Kurt ve turklerden olusmaktadir.
Malatya Adiyaman Kurdistan 14.06.2022 06:17
Erzurum guney ilceleri tamanina yakini kûrd dûr..merkez karisik,kuzeyi ise laz turk kurd rum ermeni ve kafkas karışıktir..toplam genel nufus icibde kurdler yuzde 50 dir..yani erzurum merkez in guneyi kurdistan dir..kuzeyi dewşirmelerin..
ali 29.05.2022 13:47
yahu, tamamen,yalan, düzmece,uyduruk bir mekale, Anadolunun sehirlerin isimlerinden tut, kasaba ve köylerin eski isimlerine kadar hic biri türkce deyil. Anadolu halkin sadece %2 türk orta asya kökenli
Hınıs Haber 25.02.2022 00:20
Hınıs Haber - hinisim.com
Murtaza 09.02.2022 13:11
Hınıs ile ilgili türk,kürt nufus yoğunluğu oranı tamamıyla yalan haberdir ???????? yazık çok yazıkkk verdiğiniz demecin tam tersi merkez ilçe dahil çoğu köyler kürt.merkezde az türk ve bi kaç türk köyünden oluşmaktadır.yalan haber yapmışsınız
Has Hınıslı 30.09.2021 12:01
Sizin vereceğiniz bilgilere tüküreyim neredeyse tamamı sallamasyon bir şekilde yazılmış bir yazı. Hınısın neredeyse tamamı Sünni Türk ve Kürtlerden oluşmaktadır Kürtlerden ya da Türklerden ise ermeni göçmeni toplasaniz 10 hane değildir o ermeni göçmeni dediklerin bu vatana bu millete ihanet eden dağdaki pkkli piclerdir. Hınıs tarihi boyunca her daim devletin yanında saf tutmuş bir çok değerli dini ve siyasi portre çıkarmış bir yerleşim yeridir. Ermeni dönmesi olan insanlarda vardır ama hepsi islamiyeti tercih ederek Türkleşmiş ya da Kürtlesmislerdir dediğim gibi 10 haneyi geçmez. Sizin bahsettiğiniz bilgilerin %90 ı sallama ve Hınısı karalamaya yönelik bilgilerdir hic bisey bilmiyorsanız acın da Vikipedia dan Hınıs hakkında bilgi alin cahiller.
Xınus 12.03.2021 17:02
Yavşak Hınıs merkezin çoğunluğu Kürt. Nereden çoğunluk türk oldu?
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız