Türkiye

Hınıs'ın etnik yapısı

Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Hınıs'ın etnik ve mezhepsel yapısını inceledik.

19 Aralık 2020 Saat: 21:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 21.403 kez okunmuştur

Hınısın etnik yapısı
Hınıs'ın etnik yapısı

Türk, Kürt ve Zaza nüfusun iç içe yaşadığı bir ilçe olan Hınıs aynı zamanda Sünni ve Alevi yerleşiminin birbirine yakın olduğu ilçelerden biridir. 

Hınıs'ın nüfusu 26 bin civarıdır. Bu nüfusun yarısı ilçe merkezindeyken yarısı da köylerdedir. Hınıs Erzurum'un Güney ilçeleri ile orta kesimini ayıran bölgededir. Bu sebeple ilçe etnik ve meshepsel homojen bir yapıdadır.

Erzurum'un Güney kesimindeki ilçelerin ağırlıklı olarak Kürt olması. Orta kesimin ise ağırlıklı olarak Türk olması. Bunun yanında az da olsa Kürt nüfus barındırması ilçenin karışık bir etnik yapıya sahip olmasına sebep olmuştur.

Yine Erzurum'un orta kesimlerinde Türkmen Alevi nüfusu da yoğundur. Ancak Hınıs ve Çat tarafında Zaza Alevi nüfusu da mevcuttur. Bu nüfus özellikle kırsalda toplanmıştır. Ancak günümüzde özellikle Hınıs'ta ki Alevi nüfusu oldukça azalmıştır. Köylerinde neredeyse nüfus kalmamıştır. İstanbul, Kocaeli gibi ilçelere göç etmişlerdir.

Türk ve Kürt nüfusunda da göç olmuştur. Ancak Kürtler daha az göç etmiştir. İlçede yerli Türk nüfusu haricinde Ermeni tehcirinden sonra Bayburt, Gümüşhane, Kars gibi illerden buraya Türk nüfusu da getirilmiştir. Bu nüfusun büyük bir kısmı şu anda ilçeyi çoğunlukla terketmiştir.

Hınıs'ın ilçe merkezinde nüfusun büyük çoğunluğunu Türk nüfusu oluşturur. Merkezdeki ufak bir mahallede Kürt nüfus çoğunluktur. İlçe merkezinin etrafındaki köyler de genelde Türk nüfus toplanmıştır. Birkaç uzak köyde de Türk nüfus vardır. Hınıs'ın uzak köyleri genellikle Kürt köyleridir. Bazı Alevi köylerine ve Türk köylerine Kürtler yerleşmiştir. Alevi nüfusu yaz döneminde biraz artmaktadır. O da tatil sebebiyle köyüne ziyarete gelenler sebebiyledir.

ALEVİLER TÜRKMEN Mİ? 

Alevi nüfusun bir kısmı kendini Zaza olarak tanıtırken bir kısmı da Türkistan'dan gelen Horosan Türklerinden olduğunu söylemektedir. Zaten Alevi köylerinin eski isimlerinin çoğu Türkçedir. Yani bu köylerin kurucuları Türk Aleviler olup başkalarının kurduğu köye yerleşme olmamıştır. Hınıs merkezdeki mahalleler ve çevredeki köy isimlerinin orijinalleri de genellikle Türkçedir. Bu sebeple buralardaki Alevi köylerinin de Türk olduğu düşünülüyor.

Bir kısım Sunni Türk nüfusu da ilçeyi terk etmiştir. Eskiden Türk nüfus yoğunken bugün Kürt nüfusu ilçe genelinde daha fazladır. İlçedeki nüfus yapısı yakın zamanda Kürtlerin lehine değişmiştir. Ancak burada eskiden Kürt yoktu da denilemez. Etraftaki ilçelerin Kürt ağırlıklı olması nüfus yapısının Kürtlerin lehine değişmesine sebep olmuştur.

İlçedeki Kürt nüfusun önemli bir kısmı Ermenistan göçmenidir. İlçeden tehcirle göç eden Ermeni yerleşinlerine çoğunlukla Kürtler yerleşmiştir. Çevre il ve ilçelerde de çok sayıda Ermenistan göçmeni Kürtler vardır. 

TEREKEMELER TERK ETTİ 

Hınıs'ta bir dönem Terekeme yerleşimleri de mevcuttu. Bu köylerdeki Terekemeler zaman içinde Muş'un Bulanık ilçesine göç etmiştir. Çünkü Bulanık Terekeme nüfusun çok fazla olduğu bir ilçe idi. Bulanık'tan ise bugün çoğu büyükşehire göç etmiştir. 

TÜRK KÖY VE MAHALLELERİ 

İlçedeki Türk yerleşimleri şunlardır. *Pınarbaşı (İlçe Merkezinin hemen dibinde) *Ovaçevirme *Bellitaş *Parmaksız *HalilçavuşHalilçavuş(Karışık, Kürtler çoğunluk oldu) *Karakula *Tapuköy.

HINIS ALEVİ KÖYLERİ

Alevi yerleşimleri ise şu şekildedir. *Altınpınar *Başköy *Beyyurdu(Karışık) *Çamurlu(Eskiden Terekeme Yerleşimi) *Dervişali *Hayran *Ilıcaköy *Güzeldere(Çok az Alevi kalmıştır) *Kalecik *Meydanköy(Çok az Alevi nüfus kaldı) *Ketenci *Meydancık *Mollakulaç *Sıldız *Suvaran *Tanır *Toprakkale( Eskiden Terekeme Yerleşimi, sonradan Aleviler yerleşti, Şimdi Kürtler çoğunluk oldu) *Uyanık(Kürtler çoğunluk oldu) *Yolüstü (Çoğunluk Kürt oldu)

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 14 yorum yapılmıştır
Beyoğlu 17.02.2024 02:55
Merhaba sevgili arkadaslarim hemşehrilerim. PARMAKSIZ KÖYÜ yerlileri (beyleri) Suriyeden gelen Türkmen beyleridir. Hinista sadece 4 tane Türk köyü vardır. Hinisin %85 i Kürttür. 19 yüzyılda Toraman çamurlu tarafında Karapapaklar yaşıyordu onlarda göç etti. Sadece Akörende ermeni birkaç aile var. (Gavurogullari) 9d
Mutat 11.12.2023 01:53
Bizim köy mollakulaç, biz Türküz ama Türklükten ayırıp alevi köyü yazmışlar. Alevilik ırk mı? Türkmen Alevisi olduğumuz belli işte. Allahımız bir, Peygamberimiz Muhammed aleyhisselam bir, e Hz. Aliyi sevmeyen Müslüman yoktur herhalde. Bizi neden ötekileştiriyorsunuz? Lafa bak Alevi köyü he amk. biz zaten aslen marstan geldik oraya da dedelerimiz jüpiterden göçmüş.
Hinis25 15.10.2023 20:14
Ovaçevirme dışundaki Türk köyleri karışık. Tapuköy ise Kürt diye biliyorum. Parmaksızda Türkler çoğunluk Bellitaş köyünde ise kütük olarak Türkler şu anki nüfus bakımından Kürtler çoğunluk. Ayrıca ovakozlu köyünde Gümüşhane Bayburt göçmeni az sayıda Türk yaşıyor. İlçe merkezinde ise Türk Kürt oranı birbirine yakın
Müslüm 26.09.2023 16:32
Hinis kürt degildir. Hinis orada yasayan türk, zaza ve kürttür.. Asiri milliyetcilerin burada yeri yok. Ayrica burada kimliklerini saklayan ermeni kökenli vatandaslar da var.
Secim 06.09.2023 11:23
https://www.hinisgazetesi.com/hinis-secim-sonuclari-netlesti/635/
Safet 06.09.2023 03:05
Toprakkale ve Çamurlu köylerinde yasayan bizimkiler imiş. Oradan Musa, sonrada Erzurum Karayaziya göçmüşler. Biz Terekeme, Tatar felan degiliz. Özbeöz Kürt, Dilxêran (tatarca: Dilharanli) aşiretindeniz. Yayınlayın bunu, yalncilar!
Safe 06.09.2023 02:48
külliyen yalan ve iftira, merkezde kürtler açık ara cogunlukta... ne bünye imiş sizinki annam.
✌XİNÛS ~ HINISLI✌ 05.09.2023 22:29
HINIS KÜRTTÜR KÜRT OLARAKTA KALACAKTIR ERZURUMUN GÜNEYİ KÜRT ZAZA ALEVİ KARIŞIK KESİMDİR TÜRKLEŞTİRMEYE ÇALIŞAN BENAMÛSLAR BOŞ TENEKEDEN ÇOK SES ÇIKARMIŞ HINIS KARAYAZI TEKMAN KARAÇOBAN BİZİM İÇİN ONURDUR ŞEREFTİR VARTODA DAHİL SELAM OLSUN HEPSİNE HER BİJİ KÜRDİSTAN ❤????????????
Cahil Avcisi 05.09.2023 00:42
Ulan cahilik keske parayla olaydı, Ermenistan göçmeni imiş, yok yok israil göçmenler, hata beni barzanilerden, faşist köftehorlar. ulan hinistaki kürtlerin küçük bir bölümü revandan geldik derler, ama bu revan dedikleri, eski revan hanligidir, başkenti bu günkü eriwan olsada, igdiri, kars ve agrinin da bir bölümünü içeren siyasi bir yapi imiş, kürtlerin geldikler yerler genelikle ağrı, igdir ve karstir. kayıtlar var, seyyah belgeleri var, bu günkü ermenistanda 1880lü yıllarda çok az kürt yasamış. ey cahiller, allah sizi bildigi gibi yapsın, tatar iste, herseyi böyle yüzüne bulastirir.
Krooglu 04.09.2023 16:02
Peki nasil oluyor da, bir önceki aecimde HDP belediyeyi aliyor. Lan hinista bir kac tane türkten baska kimse yok, Yalaninizi yesinler ulan batur. Dezenfermasyon ha? Eee kimi kandiracaksiniz?Hinisin %90 kürt geriye kalan kürtlesmeyi bekleyen kardeslerimiz. Sizin devletle basarmadiginizi biz böyle basliyoruz, cünkü bizim kültürümüzün ikna kabiliyeti var ve dolayisiyla sizinkinden üstün. Üstünlügünüde böylece belli ediyor. Mevzu hinis olamaz, mevzu Merkez ve kuzey ilceleri. Oralar kurdistan dir ve böylede olacaklar
Buğrahan 23.08.2023 12:22
Hınıs Türk yurdudur
Hınıs( inceleme) 08.07.2023 12:08
Ne yalancı bir adamsın sen. Bide daha öncesinde yazdığım yazıyı da silmiş. Hınıs KÜRTTÜR, KÜRT kalacak. O kafana sok
Erzurumlu 07.06.2023 17:35
Türk köy ve mahalleleri yazmışsınız ancak merkezdeki mahallelerden sadece birini yazmışsınız. Merkezdeki diğer çoğu mahallenin de çoğunluğu türk. Zaten yukarıda yazıyor ancak aşağıdaki listede yazılmamış. Merkezdeki kürtler genelde köylerden göç eden insanlar. Büyükşehir yasası çıkmadan önce köyler oy kullanamadığı için yerel seçimlerde hdp oyu çok düşüktü büyükşehir yasası yüzünden arttı çünkü köylerin çoğunluğu kürt
Hinisli 21.05.2023 23:50
Makale genel olarak doğru. Yukarıda yazan Türk yerleşimlerine ek olarak Köprübaşı mahallesinin de çoğunluğu Türk. Genel olarak merkez ve merkeze yakın köyler Türk iken uzak köylerin tamamına yakını Kürt. Bu yüzden ilçe genelinde Kürt nüfus daha fazla. En büyük Türk köyleri Parmaksız ve Bellitaş. Ancak bu köylerde de biraz Kürt nüfus bulunuyor.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız