Aşiretler

Karakeçili Türkmen Aşireti

Şanlıurfa iline bağlı Siverek ilçesine bağlı Karacadağ bölgesinde yaşayan Karakeçili Türkmenleri'nin durumunu 2010 yılında Nusret Kaya aktarmıştı. Bizde sizlere Karacadağ'da yaşayan Türkmen aşiretinin isyanını aktardık.

14 Ağustos 2019 Saat: 21:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 17.163 kez okunmuştur

Karakeçili Türkmen Aşireti
Karakeçili Türkmen Aşireti


Biz horasandan Karacahöyüke buradanda 1635 lerde ıv.Murat ın Bağdat seferinden 3yıl önce Şanlıurfanın Cülap bölgesine 84000 hane olarak yerleşmişiz.Osmanlıya Bağdat yolunu biz açmışız.Sonradanda Halep valisi Abas Paşa keyfi muameleyle bizi Rakaya isken etmeye çalışmıştır.Rakada yaşama şartları zor olduğu için, Rakaya gidiyoruz diyerek şuandaki Güneydoğu bölgesine dağılmışız.Bir kısmı Irak (Musul ve Kerkük ),bir kısmı Fıratı geçip Gaziantepe,bir kısmı Suriyeye bizlerde Karacadağa yerleşmişiz.Biz Oğuzun Beydilli boyunun Türkan oymağındanız.Şuanda Şanlıurfaya bağlı Karacadağ eteklerinde 58 Türkanlı Türkmen köyü bulunmaktadır.Şanlıurfa merkez,Ceylanpınar,Viranşehir,Siverek ve Hilvan ilçelerinde yerleşen çok akrabamız bulunmaktadır. 

Bizim özüldüğümüz doğulu insanların hepsine kürt denilmesi.Ben Urfalıyım Türk oğlu Türküm.Urfada kim kürt ? Hangi aşiret,Karakeçilimi ( Oğuz – Kayı boyu Osmanlı devletinin kurucuları),Badıllı mı (Oğuz – Beğdilli),Türkanlı mı (Oğuz – Beğdilli ),Çavuldur mu (Arapça konuşuyorlar Oğuz boyu),Kısas mı (Oğuz – Karkın boyu ),Yazar mı (Oğuz – Yazırboyu),Düger mı (Oğuz –Döğer boyu),Bucak mı (Bayır – Bucak Türkmenleri),Avşar mı (Oğuz – Avşar boyu),Mirdasi mi (Oğuz – Beğdilli boyu),Horzum mu( Oğuz – Beğdilli boyu Harzamşahlar devleti kurucuları) saymakla bitmez,Hanefi mezhebinden Arapların tümü,Şafii mezhebinden olanların da bir kısmı Türkmendir.Adana ve civarından meşhur Avşar kırımından Diyarbekir e sürülen 20 bin çadır Avşarın varlığı biliniyor.Nerde bunların çocukları.Yüzlerce Türkmen aşiretinin son yüzeli yıl içinde ilgisizlik ve ihanet sonucunda Kürtçe ve Arapça konuşmaya başladıkları ve kendilerini kürt veya arap zanetiklerini bizatihi kendimiz biliyoruz.Şanlıurfada bayram hutbesi Kürtçe okunup tv lerde yayınlanacağına bu kaybedilen değerlere sahip çıkılsın.Hutbe kürtçe okununca cemaatin büyük bir kısmı tepki olarak camiyi terk etmişti. 

Zamanla bu bölgede yaşayan Türkmenler Osmanlı zamanında olduğu gibi şimdide yönetimin ilgisizliği ülkemizin ihmalinden ve özeliklede kırsal alanda eğitimin eksikliğinden dolayı bir kısmı dilerini kaybedip kürt ve arap aşiretlerin etkisinde kalıp şuanda Kürtçe veya Arapça konuşmaktadırlar.Ama yaşama şekli Türkmen,aşiret isimleri Türkmen,yerleşim yerlerinin ismileri Türkmen ve Türkmen insan isimlerini hala korumaktadırlar.Türkmen kültürümüzü,anelerimizin dokudukları ve şuanda kulandığımız kilim,halı desenleri ve kıl çadırı yaşantımızı korumaktayız. 

Bizler Karacadağa yerleştiğimizden beri köylerimizi ve yaylalarımızı ülkemizin ve milletimizin huzurunu bozan terör belasından muhafaza etmişiz.1992 yılında yaylamıza düzenlenen baskında karşılık vermişiz.Bir vatandaşımız şehit olmuş ve 2 pkk lıda öldürülmüştür.Yaylanın yolu ve iklim şartlarından dolayı ancak bir gün sonra silahlı kuvetlerimizn müdahalesi olmuştur.Ama ne acıdırki o yaylalarımızın yoları yapılmamış hala aynı durumdadır. 

Karacadağda yaşayan 58 Türkanlı Türkmen köyleri özelliklede eğitim konusunda bilinçli ihmal edilmiştir.Ben 34 yaşındayım şuanda Karacadağ Türkmen Derneği Başkanıyım,en böyük Türkmen köyü olan Çıkrık köyünden ilk üniversite mezunuyum.Türkmenım ama Türkçeyi özülerek söylüyorum bana köydeki ilkokuldada öğretmediler ilçedeki orta okulda Türkçe konuşmayı öğrendim.Bunu hatırladıkça düştüğümüz veya düşürüldüğümüz durumdan dolayı yöreğim sızlıyor.Bir Kürtçe tv açmak için ve yayınının devamı için milyarları harcayan devletimiz,bu bölgede varlığımızı görüp bizlere sahip çıkamadı dilimizi kaybetmemek için hiçbir girişimde bulunmadı ve hiçbir açılımda yapmadı.Karacadağ coğrafi olarak Ş.Urfa merkezden uzak olup Diyarbakır ve Mardin üçkeninde bulunmaktadır.Bize dağda silahlı baskınlarla yapamadıklarını köylerimizi gezip gençlerimizin beynine girerek kürt olduklarını onun için köylerine hizmet götürülmediğini anlatarak kandırmaya çalışıyorlar. 

Aslen Türkmen olmalarına rağmen menfaatleri icabı veya kendilerini öyle zanetikleri için kürt geçinen aşiretlere her türlü imkan tanınmaktadır.Aslında onlarda bizim gibi Türkmen olmasına rağmen hükümetin Kürtlere imkan tanımasından faydalanmak için kürt geçinmektedirler.Biz aslımızı inkar etmediğimiz için her şeyden mahrum tutulmaktayız. 

KÖYLERİMİZİN HİZMET DURUMU 

Karacadağ eteklerinde bulunan 58 Türken Türkmen köyümüzün hiçbirinin yolu asfalt değildir.Köylerimizin çoğunun kışın üç ay yoları çamurdan dolayı kapalıdır.Kış aylarında yolardan dolayı hastaneye ulaştıramadığımızdan hayatını kaybeden çok hastalarımız oluyor.Yazın kulandığımız yaylalarımızın hiç birinin yolu açılmamıştır.Deve yada eşeklerle ulaşımı sağlıyoruz.Oysa Karacadağ çok engebeli de değildir.Hemen bitişiğimizde Diyarbakır ve Mardine bağlı yaylaların yoları açılmış ve asfaltı bile yapılmıştır.Çevremizi çembere alan bütün köylerin yolarının asfaltı yapılmıştır bizim yolar hariç.Yılardır yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kalmıştır. 

Diyarbakır sınırındaki bir köyümüz hariç 5000 nöfuslu Gürakar beldemiz dahil hiçbir köyümüzde sağlık ocağı bulunmamaktadır.Yaklaşık 40 bin nüfuslu Türken Türkmen köylerinin hepsi bu sağlık ocağında hizmet görmektedir.Karacadağdaki köylerimizde yeterli aşı,sağlık taraması ve sağlık takibi yapılmamaktadır.Sağlık ocağı olmadığından dolayı ailelerimiz aile planlaması konusunda bilinçli değiler.Bu köylerde bulaşıcı hastalıklar da hadsafhadadır.Tifo – Brucella,Hepatit ve Sıtma hastalıkları çok yaygındır. 

Köylerimizin yüzde sekzeninde su şebekesi yoktur.Hala yılar önce kendi imkanlarımızla yaptığımız köyün ortak çeşmesinden su taşımaktayız.Karacadağın kışıda çetin olduğundan kış aylarında insanımız ve hayvanlarımız cidi su sıkıntısı yaşamaktadır. 

Eğitim konusunda cidi sıkıntılarımız mevcuttur.Hala okulsuz köylerimiz var.Bazı köylerimizdede birleştirilmiş tek sınıflı okularımız ve bir öğretmen yüzlerce öğrenciye eğitim vermeye çalışmaktadır.Taşımalı okularımızda da öğretmen yetersizliği ve yoların bozuk oluşundan servisler ulaşımda cidi sıkıntılar yaşamaktadır.Bu şartlarda kaliteli eğitim göremeyen çocuklarımız SBS sınavında başarısız olup ilköğterimden sonra eğitime devam etme şansı bulamamaktadır.Siverek ilçesinde kız öğrenci yurdu olmadığından dolayı barınacak yer sorunundan dolayı kız çocuklarımız eğitimini devam edememektedir. 

Köylerimizin hiçbirinde Kuran kursu yoktur.Aile bireylerimiz ancak ane ve babalarının anlatabildiği kadarıyla dinden ve imandan haberdar olmaktadır.Köylerimizde diyanetin kuracağı Kuran kurslarına ihtiyaç vardır.Bazı köylerimizde ancak kendi imkanlarıyla cami yapmışlar.O camilerinde çoğunun imam kadrosu yoktur. 

Karacadağ geçmişte tamamen ormanlıktı .Şuandada tamamen çıplaktır.Köylülerinde faydalanabileceği gelir getirici ağaçlandırmaya cidi ihtiyaç vardır.Şimdiye kadar yaptığımız müracaatlardan sonuç almamışız. 

Çoğu köylerimiz tek muhtarlıkta toplanmıştır.Bazı muhtarlıklarımız (Söylemez muhtarlığı gibi 1650 seçmeni mevcut ) dokuz on köyden oluşmaktadır.Muhtarlıklarımızın ayrılması için yaptığımız müracaatlar il encümen meclisinden rededilmiştir.Temel sebebı ise Türkmen köy muhtar sayısı çok olduğunda köye hizmet gütürme birliğinde etkinliğimiz olacak.Bunuda istemiyen bölgenin siyasetçileri engel olmaktadır. 

AK Parti kurulduğundan beri Karacadağda Türkmen seçmeninin % 80 nin oyu nu almasına rağmen ve tek başınada iki dönemdir iktidardadır ama köylerimizde hiçbir hizmet yapılmamıştır.Kaymakamlığın ve valiliğin yapmayı düşündüğü hizmetleride üç dönemdir ilçede etkin olan milletvekili ve kardeşleri tarafından engelenmektedir. 

Bütün bu sıkıntılara rağmen biz Türkmenler olarak vatanımıza bayrağımıza asla ve asla ihanet etmemişiz ve etmiyeceğizde.Gencimizle ,yaşlımızla vatana ve bayrağa saygımızı korumaktayız.Ama özülerek söylüyorumki Güneydoğuda pkk yı besleyen köylere bizden daha fazla hizmet götürülmektedir.Ve yapılan hizmetleride dağdaki eşkiyanın emeğinin sonucu olarak bilinmektedir.Buda bizi çok özmektedir.Bu vatan ve bu bayrak bizim.Ecdadımızın bu emanetine ve soyumuza layık olup ihanet etmedik ve etmiyeceğiz.


 
Kaynakça: Karacadağ Türkmen Derneği Başkanı Nusret Kaya.

Kaynakça:Wowturkey.com

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
Turkoglu 01.02.2024 00:19
Karakecililer biz turkuz turkmeniz diye bagirirken kimse bu kürtculerin laflarina inanmasin, yeni nesil cocuklarin da beyinleri yikanip yanlis yollara tevessul etmesinler
Krooglu 04.09.2023 11:26
Karakecili karacadagda bir nahiyenin adi, o nahiyede yerleşik bulunan aşiretlerin hepisine kürtler Qeregêçî derler, yani Karakeçili, o nahiyeden olanlar hesabından. Nahiye adini zamanında oraya yerleştirilen Karakecili tatarlarindan almış galiba, ama bugünkü Karakeçili aşiretinin yada aşiretlerinin/kabilelerinin Gokçeyî (Gökçeli) adındaki hariç hic birinin bu Karakeçililerle alakası yok, zamanında Kürdistanin baska bölgelerinde oraya göç etmiş kürt tayfalaridirlar. Kurdikan, Dodikî, Torinî, Cerabî, Rûtan, Aminî, Mûskî vs... Hepsini halismuhlis kürt tayfalaridirlar ve bütün Kurdistanda karsimiza çıkarlar. Bunlardan Kurdikan hatta Serefnamede de geçer. Yine Dodikîler en köklü kürt asiretlerindendirler. Birde buradan yakalım, madem o kadar adamsınız: https://www.bernamegeh.com/karakeci-asireti/ Dediğim gibi artikim Kürtlüğe isinin, geleceginiz orada Tatarlik bitmiştir!
Oğuz boylu 24.02.2023 20:32
Allahim milletimin gardaşlarimin yardimcisi olsun
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız