Türkiye

Karşıyaka'nın etnik yapısı

Karşıyaka İzmir'in ve Türkiye'nin en modern ilçelerinden birisidir

2 Şubat 2021 Saat: 00:13
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 5.787 kez okunmuştur

Karşıyakanın etnik yapısı
Karşıyaka'nın etnik yapısı

Karşıyaka ilçesi İzmir'e bağlı modern bir ilçedir. Hem İzmir, hem Ege hem de Türkiye geneli için yerleşim açısından örnek gösterilecek bir yerleşimdir. 

Etrafındaki ilçelere bakınca farklı olduğunu anlayabileceğiniz bir ilcedir. Karşıyaka'nın düzenli yapısını da yazmak ve detaylı anlatmak isterdim ama bizim konumuz ilçenin etnik yapısı. 

Karşıyaka ilçesi Türk nüfusun oldukça yoğun olduğu bir ilçedir. Hem kendi yerlileri Türktür. Hem de dışarıdan aldığı göçler ekseriyetle Türktür. Sosyetik ve pahalı bir ilçe olduğu için dış mahallelerinde Kürt nüfusu barındıran İzmir'in merkez ilçeleri gibi değildir. 

Yerli nüfusu içinde Balkan Göçmenleri ilçe merkezindeki nüfusu teşkil ederdi. Köyler ise Yörük köyleri idi. Şimdi ilçe merkezi kozmopolittir. Aynı zamanda Türkiye'nin her yerinden göç almış ve oldukça fazla nüfusa sahip bir yerleşim olmuştur. 

KÖYLER YÖRÜK

Karşıyaka ilçe merkezinin hemen üst taraflarında iki tane de eskiden köy olan şimdi ise büyüksehir yasası ile mahalle statüsü almış yerleşim vardır. Bunlar Yamanlar ve Sancaklı köyleridir.  İki köydeki nüfusun tamamı Yörüklerden oluşmaktadır. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 2 yorum yapılmıştır
Filozof 26.07.2022 02:59
Yani şimdi bu makale mi oluyor? Uzun zamandır takip ettiğim bi site ama ne yazıkki sürekli bir ego tatmini ideolojik tatmin amaçlanıyor. Okudukça bilimsellikten uzak olduğunu anladım ve uzaklaştım bu siteden. İsmi iyi gerisi yararsız.
Orkolog, sosyolog 21.02.2021 01:04
Ozellikle fark ettimki yazılarınız bilimselden ziyade daha çok ideolojik söylemler barındırıyor. Hadi bunu anladım ama akil var mantık var izmirde veya anadolunun herhangi bir yerinde bazi turklere yerli türk diyorsunuz. Bu cok saçma akli selim olan her insan yazdığınızın ideolojik düşünce ile kaleme aldığınizi fark edecektir.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız