Türkiye

Kırıkhan'ın etnik yapısı

Hatay'a bağlı olan ve Türkmen nüfusun oldukça fazla olduğu bir ilçe olan Kırıkhan ilçesinin etnik yapısını inceledik.

15 Ocak 2021 Saat: 21:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 16.208 kez okunmuştur

Kırıkhanın etnik yapısı
Kırıkhan'ın etnik yapısı

Kırıkhan 120 bin civarı nüfusu ile Hatay'ın en fazla nüfusa sahip 6'ıncı ilçesidir. İlçe nüfusunun büyük bir bölümü Türkmenlerden oluşmaktadır. İlçede Sünni Araplar, Kürtler ve az sayıda Çerkesler yaşamaktadır. İlçe nüfusunun en az %80 civarı bir nüfusu Türklerden oluşmaktadır. 

Kırıkhan ilçesinde ilçe merkezi dahil köylerde Türk nüfusu çoğunluktur. Çoğunluğun da ötesinde %80 civarı nüfusu Türkmenler ve Yörükler oluşturmaktadır. 

Kırıkhan'da yaşayan Türkleri, Karakeçili Türkmenleri, İran Göçmeni Beğdili Türkmenleri, Avşar Türkleri, Reyhanlı Türkmen Aşireti ve Yörükler olarak söyleyebiliriz. 

TRABZON GÖÇMENLERİ 

İlçe Merkezindeki mahallelerden biri olan 408 evler mahallesi Trabzon'da ki bir selden etkilenenler için kurulmuştur. Günümüzde bu mahallede Kürt nüfusu da vardır. 

HRİSTİYAN ARAPLAR TERK ETTİ 

Kurtsoğuksu kasabası eskiden Hristiyan Araların yaşadığı bir yerleşimdi. Bölge Fransa kontrolündeyken Kırıkhan ilçesinin nüfusunun %11'i Hristiyan olarak gösterilmiştir. Günümüzde Hristiyanlar genelde yurtdışına göç etmiştir. Yerlerine çevredeki Türkmen köylerinden insanlar yerleşmiştir. Şu an yaşayan Hristiyan var mı bilinmiyor. 

SÜNNİ ARAPLAR İKİNCİ SIRADA

İlçede Türk nüfusundan sonraki kalabalık olan nüfus Sünni Araplardır. Sadece Arapların yaşadığı köyler de vardır. Türk ve Arap nüfusun bir arada yaşadığı köyler de vardır. İlçe nüfusunun %10 civarı bir nüfusu oluştururlar.  

ÜÇÜNCÜ SIRADA KÜRTLER

Kırıkhan ilçesinde Kürtler de yaşamaktadır. 3 köyde çoğunluk olmakla birlikte birkaç köyde daha Kürt nüfusu yaşamaktadır. İlçe merkezinde de Kürt nüfusun olduğu mahalleler vardır. Kürtler ilçedeki üçüncü kalabalık etnik unsurdur. 

ÇERKESLER DE VAR 

İlçede az sayıda Çerkes nüfusu da vardır. Sucuköy eskiden Çerkes yerleşkesi idi. Ancak günümüzde Çerkesler ilçe merkezine yerleşmiştir. Şimdi köyde Beğdili Türkmenleri ve Sünni Araplar yaşamaktadır.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız