Türkiye

Köprüköy'ün etnik yapısı

Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Köprüköy'ün etnik yapısını inceledik. Türk ve Kürt nüfusun birbirine yakın olduğu bir ilçe.

18 Aralık 2020 Saat: 14:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.975 kez okunmuştur

Köprüköyün etnik yapısı
Köprüköy'ün etnik yapısı

Köprüköy ilçesi 16 bin civarı nüfusu ile Erzurum'un az nüfuslu ilçelerinin başında gelmektedir. Erzurum'un Orta kesimi ile Güney kesiminin birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu da ilçenin etnik yapı bakımından karışık olmasına sebep olmaktadır. Köprüköy ilçesindeki etnik yapı her geçen gün Kürt nüfusu lehine değişmektedir. 

İlçenin güneyinde yer alan Karayazı ve Tekman ilçelerinde yerleşimlerin tamamına yakını Kürttür. Bu da ilçenin Güney tarafındaki köylerde oldukça fazla Kürt nüfusu olmasını açıklamaktadır.  

TÜRK NÜFUSU DAHA FAZLA

Köprüköy ilçesi Dadaş nüfusun, yani Türk nüfusun çoğunluk olduğu bir ilçedir. İlçe nüfusunun yaklaşık olarak %60'ı Türktür. İlçe merkezi ve ilçe merkezine yakın olup ilçe merkezi kadar nüfusu olan Yağan köyü nüfusunun tamamına yakınının Türk olması burada önemli bir etkendir.

Ziyaret ve Şehitler ilçe merkezindeki mahallelerdir. İlçe merkezi oldukça ufaktır. İki mahalle nüfusunun nerdeyse tamamı Türk nüfustan oluşmaktadır. İlçedeki Türk nüfusun tamamı Sünni denilebilir. Eskiden Alevi olup sonradan Sünniliğe geçen birkaç köy vardır.

EN BÜYÜK KÖY, TÜRK KÖYÜ

16 bin civarı nüfusu olan Köprüköy'ün 40 tane köy yerleşimi vardır. Artık mahalle statüsündeler. Bunlardan 21 tanesi Türk köyüdür. 19 tane köy ise Kürt köyüdür. Yağan köyü en az beş köy kadar nüfusu vardır. Türk nüfusu artıya geçiren köy burasıdır.

TÜRK KÖYLERİ

*Aşağıçakmak *Buğdaylı *Camikebir *Derebaşı *Dumankaya *Eğirmez *Emre *Gölçayır *Güzelhisar *Ilıcasu *Kıyıkonak(Kürtler çoğunluk oldu) *Ortaklar *Örentaş *Pekecik *Savatlı *Soğuksu *Yağan *Yapağılı *Yeşilöz *Yukarıkızılca *Yukarısöğütlü. 

KÜRT KÖYLERİ

Kürt köyleri *Ağcaşar *Akçam *Alaca *Aşağıkızılkale *Ataköy *Çullu *Dilek *Duatepe *Eyüpler *Geyikli *Karataşlar *Kayabaşı *Marifet *Mescitli *Sarıtaş *Topçu *Yemlik *Yılanlı *Yukarıkızılkale.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 4 yorum yapılmıştır
halo 15.09.2023 17:12
kürt gencleri yagan da halaya tutulmuş, titreyin ulan, dayandık aras, dayandık palandökene. yan mirin yan erzirom! https://www.youtube.com/watch?v=JCNpwZ11R_4
halo 15.09.2023 17:09
Kerkük, Urmiye ve Erzurum. Yan mirin ya Diyarbekir diyerek başladık, Diyarbakiri aldık, simdi de YAN MIRIN YAN ERZIROM diyoruz.
eee 15.09.2023 17:00
götünüz tutuyorsa yayınlayın, lan yaragim.
Krooglu 04.09.2023 12:59
Yagan tatar imis, yalancının? Yagan kürt kadim aşiretlerinden cemdani (cemaldinî)lerin yurdudur ve nüfusun en az yarisi onlardandır, birde kurdkîlerde vardır yanılmıyorsam. Dumankaya tatar mi? Kiyikonak tatar mi? Pekecik tatar mi? hahaha Dayandug Palandökene isinin diyorun size. Yaganda güzel bir kürt düğünü. https://www.youtube.com/watch?v=_hZcTTAbLAw
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız