Türkiye

Köprüköy'ün etnik yapısı

Erzurum'a bağlı bir ilçe olan Köprüköy'ün etnik yapısını inceledik. Türk ve Kürt nüfusun birbirine yakın olduğu bir ilçe.

18 Aralık 2020 Saat: 14:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.204 kez okunmuştur

Köprüköyün etnik yapısı
Köprüköy'ün etnik yapısı

Köprüköy ilçesi 16 bin civarı nüfusu ile Erzurum'un az nüfuslu ilçelerinin başında gelmektedir. Erzurum'un Orta kesimi ile Güney kesiminin birleştiği noktada bulunmaktadır. Bu da ilçenin etnik yapı bakımından karışık olmasına sebep olmaktadır. Köprüköy ilçesindeki etnik yapı her geçen gün Kürt nüfusu lehine değişmektedir. 

İlçenin güneyinde yer alan Karayazı ve Tekman ilçelerinde yerleşimlerin tamamına yakını Kürttür. Bu da ilçenin Güney tarafındaki köylerde oldukça fazla Kürt nüfusu olmasını açıklamaktadır.  

TÜRK NÜFUSU DAHA FAZLA

Köprüköy ilçesi Dadaş nüfusun, yani Türk nüfusun çoğunluk olduğu bir ilçedir. İlçe nüfusunun yaklaşık olarak %60'ı Türktür. İlçe merkezi ve ilçe merkezine yakın olup ilçe merkezi kadar nüfusu olan Yağan köyü nüfusunun tamamına yakınının Türk olması burada önemli bir etkendir.

Ziyaret ve Şehitler ilçe merkezindeki mahallelerdir. İlçe merkezi oldukça ufaktır. İki mahalle nüfusunun nerdeyse tamamı Türk nüfustan oluşmaktadır. İlçedeki Türk nüfusun tamamı Sünni denilebilir. Eskiden Alevi olup sonradan Sünniliğe geçen birkaç köy vardır.

EN BÜYÜK KÖY, TÜRK KÖYÜ

16 bin civarı nüfusu olan Köprüköy'ün 40 tane köy yerleşimi vardır. Artık mahalle statüsündeler. Bunlardan 21 tanesi Türk köyüdür. 19 tane köy ise Kürt köyüdür. Yağan köyü en az beş köy kadar nüfusu vardır. Türk nüfusu artıya geçiren köy burasıdır.

TÜRK KÖYLERİ

*Aşağıçakmak *Buğdaylı *Camikebir *Derebaşı *Dumankaya *Eğirmez *Emre *Gölçayır *Güzelhisar *Ilıcasu *Kıyıkonak(Kürtler çoğunluk oldu) *Ortaklar *Örentaş *Pekecik *Savatlı *Soğuksu *Yağan *Yapağılı *Yeşilöz *Yukarıkızılca *Yukarısöğütlü. 

KÜRT KÖYLERİ

Kürt köyleri *Ağcaşar *Akçam *Alaca *Aşağıkızılkale *Ataköy *Çullu *Dilek *Duatepe *Eyüpler *Geyikli *Karataşlar *Kayabaşı *Marifet *Mescitli *Sarıtaş *Topçu *Yemlik *Yılanlı *Yukarıkızılkale.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız