Türkiye

Kulu'nun etnik yapısı

Konya'ya bağlı bir ilçe olan Kulu ilçesinin etnik yapısını inceledik.

1 Ocak 2021 Saat: 21:52
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 13.759 kez okunmuştur

Kulunun etnik yapısı
Kulu'nun etnik yapısı

Kulu ilçesi Konya il sınırlarında yer alan bir ilçedir. Konya sınırları içerisinde Türk ve Kürt nüfusun bir arada ve birbirine yakın oranda oldukları iki ilçeden biridir. Buradaki Kürt nüfusu en az 150 yıldır burada yaşamaktadır. 

İlçenin etnik yapısını anlatmaya başlamadan önce Kulu ilçesinin enteresan özelliklerinden birini söyleyelim. İsveç'te ki Türk nüfusun önemli bir kısmı Kulu'lu vatandaşlarımızdan oluşur. İlçe nüfusunun yarıya yakını aynı zamanda İsveç vatandaşıdır. 

İsveç'e göç eden nüfusun da önemli bir kısmını Türkler oluşturmaktadır. Türk köyleri ve kasabalarında nüfus daha az iken Kulu'nun Kürt köylerinde ve kasabalarında Kürt nüfusu daha kalabalıktır.

İlçe nüfusu 50 bin dolayındadır. Bu nüfusun 28 bin kadarı köy ve kasabalarda 22 bin kadarı ise ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçe Ankara ile sınır komşusudur. 

Kulu ilçesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Kürt nüfusu da oldukça kalabalıktır. İlçe merkezinin %80 civarı nüfusu Türktür. Merkezin bütün mahallelerinde Türk nüfus çoğunluktur. 

KIRSALDA KÜRT NÜFUSU DAHA FAZLA

Kırsalda ise Türk köy ve kasaba sayısı iki tane daha fazla olmasına rağmen Kürt nüfus daha kalabalıktır. Çünkü Kürt köy ve kasabalarındaki nüfus oldukça fazladır.

Hatta Kulu ilçesinin en kalabalık kasabası olan Ömeranlı(Tavşançalı)'nın nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da bu kasabalıdır. 

NOGAYLAR, TATARLAR, YÖRÜKLER 

Kulu ilçesinde nüfusun çoğunluğu Türk demiştik. Türk nüfusunu oluşturan grupları yazalım. Yörükler, Türkmenler, Nogaylar, Kırım ve Volga Tatarları ilçenin Türk nüfusunu oluşturmaktadır. 

İlçede Türk ve Kürt yerleşimlerini gösteren bir harita hazırlayamadık. Hazır olunca siteye eklenir. İlçeye bağlı 20 köy ve kasabada Türk nüfusu yaşamaktadır. 18 tane köy ve kasabada ise Kürt nüfusu yaşamaktadır.

TÜRK KÖYLERİ

 *Mandıra(Kırım veya Volga Tatarı) *Köstengil *Canımana *Değirmenözü *Dinek *Doğutepe *Dipdede *Fevziye. *Gökler *Hisarköy *Karacadere *Kozanlı *Kömüşini *Kırkkuyu(Nogay) *Köşker *Sarıyayla *Seyitahmetli(Nogay) *Soğukkuyu *Tuzyaka *Yaraşlı 

KÜRT KÖYLERİ

Kürt yerleşimleri ise şunlardır. *Acıkuyu *Altılar *Arşıncı *Bahadırlı *Beşkardeş *Bozan *Burunağıl *Celep *Güzelyayla *Karacadağ *Şerefli *Kırkpınar *Tavlıören *Ömeranlı *Yazıçayır *Yeşiltepe *Yeşilyurt *Zincirlikuyu

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 10 yorum yapılmıştır
GokTurk 25.12.2022 11:59
Kiyamet gunu Irkınızla öğünün sizi cehennem azabından kurtaracakmı görelim.Peygamberimiz buyuruyor,Irkcılık yapan o uğurda ölen bizden değildir.Sahi insanın ilk atası Hz.Adem hangi ırktandı? Yada insanlığın ikinci babası Nuh A.s kürtmüydü? Türkmüydü? Hepiniz farkında olmadan büyük israil için çalışıyorsunuz, Doğuyu israil istiyor,Beraber çalıştığınız Ermeniler Van ilini başkent gösteriyor.Türk milleti atalarım burayı kan dökerek aldı diyor.Peki bunca devletin arasında burasını sana yedirirlermi kürt kardeşim,israil bayrağındaki üst ve alt çizgi Nil den Fırat’a kadar diyor.Var gerisini sen düşün,Müminler kardeşdir, Selam ve dua ile…
Şevket akyüz 16.12.2022 02:11
Türk köylerini yanlış yazmışsınız :) Dipdede,Canımana,Hisarköy,Tuzyaka,Karacadere,Bunlarda Kürt köyleri gidip bakabilirsiniz ;)
Gocunan kürtlere 14.09.2022 15:11
Madem kürtler ayrım görüyor diye hayıflanıyorsun Türk yurdunda ne işin var halen kürdüm kürdüm diye milliyetçilik yapıyorsun bu memleketin sayesinde ekmek yediniz zengin oldunuz gidin madem kendi memleketinize
ZEKİ F4069 29.07.2022 11:29
İNSANIN HANGİ IRKTAN OLMASI KENDİ ELİNDE DEĞİL ÖNEMLİ OLAN İNSAN OLMASI BİZ HALA 2022 YILINDA SEN TÜRK SÜN SEN KÜRTSÜN TARTIŞMA YAPMASI (IRKÇILIK YAPMASI) HİÇ HOŞ BİR ŞEY DEĞİL BİZİ İYİ YERLERE ULAŞTIRMAZ VE BOŞ YERE HAVANDA SU DÖVDÜRÜRLER ESKİLERİN TABİRİYLE ASIL OLAN İNSAN OLMASI VE KARDEŞCE HOŞGÖRÜYLE YAŞAMASI BU CENNET TOPRAKLARDA F4069
Edip 13.07.2022 21:24
Canımana, Dipdede, Karacadere ve Tuzyaka köyleri de Kürt köyleridir. :)
Tt 21.04.2022 02:08
Kulu Türklerine selam olsun
Adim bende kalsın 28.02.2022 02:13
Arasına fitne koymadığınız bir kulu ve çevresi kaldı artuk yeter ya kürtleri asimile edip yok saydığımız biz varız elhamdülillah türk diye gösterdiğiniz köylerin çoğu kürt ve türklerle kardeşçe gibi yaşıyor....
Kulu Kürdü 05.02.2022 16:59
Ben bu ilçenin içini ve civar köylerini tek tek bilirim. Tavsancali komple kürt tür. Kurt köylerini utanmadan Türk köyü diye yazmaktan nasıl bir kazancınız var merak etmekteyim. Kürde neden tahammülünüz yok. Sen burada yanlış bilgi verirken burada yaşayan insanlarını doğruyu yazmazmi sanıyorsun.
Anadolulu 15.07.2021 18:14
Baştan sona kadar silin bence, boktan bilgiler veriyorsunuz burda. Kürt köyleri Türk köyleri olarak gösterilmiş: Canımana, Dipdede, Hisarköy, Karacadere, Soğukkuyu, Tuzyaka. Bunların tümü Kürt köyü. İlçemizin en az yarısı Kürt kökenlidir.
metonio 16.03.2021 20:42
düzenleme olsun diye kuluya ait bilgileri kütüğe göre baştan aşağı düzenliyorum. kürt köyleri: -acıkuyu (ömeran) -altılar (ömeran) -arşıncı (halikan) -beşkardeş (ömeran) -bozan (cudikan) -burunağıl (ağrılı, sipki) -canımana (şeyhbızın) -celep (sefkan) -dipdede (şeyhbızın) -güzelyayla (sefkan) -hisar (celikan) -karacadağ (halikan) -karacadere (şeyhbızın) -kırkpınar (celikan) -soğukkuyu (şeyhbızın) -şerefli (nasırlı) -tavlıören (ömeran) -tuzyaka (cudikan) -yazıçayırı (mehinan) -yeşiltepe (ömeran) -yeşilyurt (celikan) -zincirlikuyu (sefkan, okçiyan, teriki) türk köyleri: -değirmenözü -dinek -doğutepe -fevziye -gökler -karadağ -kozanlı -kömüşini -köşker -sarıyayla -yaraşlı nogay-türk köyleri: -ağılbaşı -boğazören -kırkkuyu -seyitahmetli eski türk köyleri: -bahadırlı (şimdi çoğu doğulu kürt) -karapınar (şimdi çoğu doğulu kürt) bunun dışında tavşançalı-ömeranlı köyü üç nogay ve bir özbek aile hariç tamamen ömeran aşiretinden kürt.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız