Türkiye

Kulu'nun etnik yapısı

Konya'ya bağlı bir ilçe olan Kulu ilçesinin etnik yapısını inceledik.

1 Ocak 2021 Saat: 21:52
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 22.747 kez okunmuştur

Kulunun etnik yapısı
Kulu'nun etnik yapısı

Kulu ilçesi Konya il sınırlarında yer alan bir ilçedir. Konya sınırları içerisinde Türk ve Kürt nüfusun bir arada ve birbirine yakın oranda oldukları iki ilçeden biridir. Buradaki Kürt nüfusu en az 150 yıldır burada yaşamaktadır. 

İlçenin etnik yapısını anlatmaya başlamadan önce Kulu ilçesinin enteresan özelliklerinden birini söyleyelim. İsveç'te ki Türk nüfusun önemli bir kısmı Kulu'lu vatandaşlarımızdan oluşur. İlçe nüfusunun yarıya yakını aynı zamanda İsveç vatandaşıdır. 

İsveç'e göç eden nüfusun da önemli bir kısmını Türkler oluşturmaktadır. Türk köyleri ve kasabalarında nüfus daha az iken Kulu'nun Kürt köylerinde ve kasabalarında Kürt nüfusu daha kalabalıktır.

İlçe nüfusu 50 bin dolayındadır. Bu nüfusun 28 bin kadarı köy ve kasabalarda 22 bin kadarı ise ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçe Ankara ile sınır komşusudur. 

Kulu ilçesinde Türk nüfusu çoğunluktur. Ancak Kürt nüfusu da oldukça kalabalıktır. İlçe merkezinin %80 civarı nüfusu Türktür. Merkezin bütün mahallelerinde Türk nüfus çoğunluktur. 

KIRSALDA KÜRT NÜFUSU DAHA FAZLA

Kırsalda ise Türk köy ve kasaba sayısı iki tane daha fazla olmasına rağmen Kürt nüfus daha kalabalıktır. Çünkü Kürt köy ve kasabalarındaki nüfus oldukça fazladır.

Hatta Kulu ilçesinin en kalabalık kasabası olan Ömeranlı(Tavşançalı)'nın nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da bu kasabalıdır. 

NOGAYLAR, TATARLAR, YÖRÜKLER 

Kulu ilçesinde nüfusun çoğunluğu Türk demiştik. Türk nüfusunu oluşturan grupları yazalım. Yörükler, Türkmenler, Nogaylar, Kırım ve Volga Tatarları ilçenin Türk nüfusunu oluşturmaktadır. 

İlçede Türk ve Kürt yerleşimlerini gösteren bir harita hazırlayamadık. Hazır olunca siteye eklenir. İlçeye bağlı 20 köy ve kasabada Türk nüfusu yaşamaktadır. 18 tane köy ve kasabada ise Kürt nüfusu yaşamaktadır.

TÜRK KÖYLERİ

 *Mandıra(Kırım veya Volga Tatarı) *Köstengil *Canımana *Değirmenözü *Dinek *Doğutepe *Dipdede *Fevziye. *Gökler *Hisarköy *Karacadere *Kozanlı *Kömüşini *Kırkkuyu(Nogay) *Köşker *Sarıyayla *Seyitahmetli(Nogay) *Soğukkuyu *Tuzyaka *Yaraşlı 

KÜRT KÖYLERİ

Kürt yerleşimleri ise şunlardır. *Acıkuyu *Altılar *Arşıncı *Bahadırlı *Beşkardeş *Bozan *Burunağıl *Celep *Güzelyayla *Karacadağ *Şerefli *Kırkpınar *Tavlıören *Ömeranlı *Yazıçayır *Yeşiltepe *Yeşilyurt *Zincirlikuyu

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 4 yorum yapılmıştır
Cütkanlı 21.11.2023 21:53
Site resmen sallamış Tuzyaka canıma dibdete falan hepsi Kürt Diğer Saydığın Yerler ise Kozanlı hariç hepsi yayla toplasan hepsini bin etmez Kulunun 35 yakın köy kasabası var unalrım 28 hepsi Kürt Ve nüfusu hepsi kalabalık tüm belediyelşk kasabalar Kozanlı hariç hepsi Kürt. Merkez nüfusu ise Kürtler Yine çoğunlukta yüzde 70ini oluşturuyor ve gün geçtikçe sahada artıyor
Xelikanlı 14.06.2023 17:16
Kulu Kasabaları Full Kürtür Bide Kulu 47.65 Kürtür Örnek Ömeranlı Nufus Yaz Ortalaması 30.000 Bini Geçmektedir Çok Büyüktür İlçe Gibi Karacadağ 10.000 Oldu Geçen Yıl Bakın Kulunun Sadece Merkezi Türk Değil 5.000 kürt yaşıyor Yeşilyurtlu Altılarlı Araştırabilirsiniz Bakın Irkçılık Yapmıyalım Hepimiz İnsanız Başta İyi Dileklerimizle ❤️????
Bunlar kürt değil olamazlar bizim gibi 30.04.2023 20:26
Bunların aslı oğuz türkleridir rışvan aşiretin kürtleşmesi googleden araştırma yapabilirsiniz konuştukları kürtçe sonradan öğrenilmiş kürtçe ve çoğu kelimeleri yutarak konuşurlar ve hala eski Türkçe kelimeler mevcut konuştukları dilde kültür bizim kültürümüz değil halay yemek giyim kuşam herşeyi ile ayrı,bir kürt sonradan nasıl Türkçe öğrenip yarım yamalak konuşuyorsa bunlarda sonradan kürtceyi öğrenmiş yarım yamalak konuşuyorlar bunlar yavuz sultan selim ve şah ismail savaşında kürtleşen türkmenlerdir rışvan aşireti
Cts 27.03.2023 09:03
Tuzyaka Kürt köeknlidir Canımana ve Dipdede Zaza kökenli Bahadırlı Türk Kökenlidir
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız