Avrupa

Macaristan'da Türk Konseyi Temsilcilik Ofisi açıldı

Avrupa'da ki Hristiyan soydaşlarımızdan olan Macaristan Türk Konseyi Temsilcilik ofisini başkentleri Budapeşte'de açtı. Açılışa Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

19 Eylül 2019 Saat: 16:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.759 kez okunmuştur

Macaristanda Türk Konseyi Temsilcilik Ofisi açıldı
Macaristan'da Türk Konseyi Temsilcilik Ofisi açıldı

Küçüklüğümüzden bu yana bizlere öğretilen eksik bilgiler olmuştur. Coğrafya ve Tarih derslerinde Türk Dünyasından bahsederken bağımsız devletleri sayardık. Ama içlerinde Avrupa'da yer alan bir devleti hiç eklemezdik. 

Bağımsız Türk Devletleri deyince hemen Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diyerek bitirirdik. Ancak Türk dünyasıyla alakadar alanlar bilirdi ki Türk devletleri sadece bunlardan ibaret değil. 

Avrupa'da yer alan ve Osmanlı zamanında çokça savaş ta yaptığımız Macarlar da Türk idi. Bunu sadece biz değil, kendileri ve tarih te söylüyordu. Her yıl Macaristan'da Turan kurultayı gerçekleştirilmesi bunun en büyük kanıtlarından biriydi. Hatta Jobrik Partisi Genel Başkanı Türkiye'ye gelip Milliyetçi camianın programlarına katılıp Türklük propagandası yapıyordu. 

Geçtiğimiz yıllarda bir sürpriz olmuş ve Macaristan Türk Jonseyine gözlemci üye olarak katılmıştı. Bugün ise başkentleri Budapeşte'de Türk Konseyi Temsilcilik Ofisi açılışı yapıldı. Açılışa Macaristan Başbakanı Viktor Orban da katıldı. 

Türk Birliği için bir dönüm noktası olabilecek bu adımı sevinçle karşılıyor devamının gelmesini bekliyoruz. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız