Türkiye

Mardin'in etnik yapısı

Güneydoğu Anadolu Bölgemizde olan ve Büyükşehir statüsündeki bir il olan Mardin ilimizin etnik yapısı ile alakalı bir çalışma hazırladık.

9 Mayıs 2020 Saat: 18:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 17.481 kez okunmuştur

Mardinin etnik yapısı
Mardin'in etnik yapısı

Mardin ili Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yer alan bir kentimizdir. Suriye ili sınır komşusudur. 838 bin nüfusu ile Türkiye'nin en kalabalık 26'ncı şehridir. Mardin şehri eski yapıları, tarihi yerleşimleri ve farklı medeniyetleri bir arada barındırması ile de meşhurdur. 

Bugün sizlere Mardin'in bugün ki etnik yapısından bahsedeceğiz. Mardin ili genel nüfusuna baktığımızda Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu bir şehirdir. Ancak Kürt nüfusu kadar Arap nüfusu da kentte en az Kürt nüfusu kadar etkindir. En önemli iki yerleşim olan Mardin Merkez ve Midyat ilçesi Arap nüfusunun çoğunlukta olduğu yerlerdir. 

Mardin'de sadece Kürtler ve Araplar da yaşamıyor tabiki. Mardin ilinde Kürtler, Araplar, Türkler, Süryaniler, Yezidiler, Zazalar ve az sayıda Ermeni nüfusu bir arada yaşamaktadır. 

EN KALABALIK OLAN GRUP, KÜRTLER

Mardin'de yaşayan grupları tek tek ele alacak olursak Kürtlerin en kalabalık grup olduğunu söylemiştik. Kürtler bütün ilçelerde nüfusa sahiptir. En kalabalık Kürt nüfusu Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerindedir. Derik, Dargeçit, Mazıdağı ve Savur ilçelerinde de çoğunluktadır. Dargeçit ve Savur ilçelerinde çoğunluk olsalarda yüzde olarak %50'nin çok üstünde bir nüfusa sahip değillerdir. 

MERKEZ VE MİDYAT'TA ARAPLAR ÇOĞUNLUK

Mardin ili Türkiye'de ki en kalabalık Arap nufuslarindan birine sahiptir. Mardin'in en önemli ve turistik olan iki yerleşiminde Arap nüfusu çoğunluktadır. Merkez ilçe olan Artuklu ve tarihi yapıları ile dünyanın her yerinden turistin ilgisini çeken Midyat ilçesi Arap nüfusunun çoğunluk olduğu bir yerdir. Arap nüfusu sadece buralarda değil Ömerli ve Yeşilli ilçelerinde de çoğunluktadır. Diğer bütün ilçelerde de Arap nüfusu mevcuttur. 

MARDİN'DE YAŞAYAN TÜRK NÜFUS

Mardin'de Kürt ve Arap nüfusu kadar olmasa da önemli miktarda Türk nüfusu da mevcuttur. Bu nüfus içerisinde Yerli Türkler, Türkmenler ve Balkan göçmenleri yer almaktadır. Yerli Türkler ve Balkan Göçmenleri genelde Mardin Merkez, Midyat ve Nusaybin'de yaşamaktadır. Türkmen nüfusu ise Merkez , Savur, Kızıltepe ilçelerinde nüfusa sahiptir. Kızıltepe'de Elbeyli adında Türkmen yerleşimi vardır. Savur ilçesinde de Aziz Sancar'ın da mensubu olduğu Sancar ve Sencer soyisimleriyle meşhur aile dahil birçok Türkmen kökenli aile yaşamaktadır. Ayrıca Karakeçili ve Türkkan Aşiretinden 10 bine yakın Türkmen nüfusu da Mardin'de yaşamaktadır. Ancak bu nüfusun büyük bir bölümü Kürtçe konuşmaktadır. 

SÜRYANİLER GERİ DÖNMEYE BAŞLADI

Mardin'de eskiden olduğu kadar kalabalık olmasa da Süryani nüfusu da mevcuttur. Mardin Süryanilerinin çoğunluğu Avrupa ülkelerine göç etmiştir. Avrupa'ya gerçekleşen kalabalık göç hareketinden sonra yeni yeni geri dönen Süryani aileler olmaktadır. Bu durumda terör olaylarının kontrol altına alınması en önemli faktör. Midyat, Nusaybin ve Mardin Merkez Süryani nüfusunun toplandığı bölgelerdir. 

ZAZALAR DİĞER İLLERDEN GELMİŞ

Mardin'de ki Zaza nüfusu diğer illerden Mardin'e göç etmiş Zaza aileler seviyesindedir. Mardin'in yerlisi olan Zaza nüfusu pek yoktur.

ÇOK AZ YEZİDİ KALDI

Mardin'de yaşayan bir diğer etnik grup ise Yezidilerdir. Ancak Yezidi nüfusu en son 51 olarak sayılmıştı. Yezidiler de terör olaylarının arttığı dönemde Türkiye'den göç etmişlerdir. Yezidi nüfusu Mardin değil de Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden eskiden yoğundu. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 18 yorum yapılmıştır
mardinli 24.09.2021 18:24
İlber ortaylıya göre mıhellemi arapları sonradan arapçayı öğrenmiş kürtlerdir.aziz sancar mıhellemidir ailesiyle arapça konuşur ve bilir. Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu,Trabzonlu, İstanbullu,Trakyalı ve Makedonyalı hep bir ırkın evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır(Atatürk) Bu site ülkemizin çıkarlarına hizmet etmemektedir. Irkçılar kanınızda boğulun.
kemal karaçay 20.09.2021 21:16
Mardin esasen süryani şehridir tarihte, sonra Araplar işgal etti, sonra da Kürtler kısmen işgal etti daha birkaç yüzyıl önce .... Kürtler mardin in yerleşik halkı değil, alenen işgalcidir
Mardin 10.08.2021 13:37
Ya yalan söylemenizin nedeni nedir....Mardin dargevite bile Kürtler yüzde ellidir demişsiniz bu yalanın daniskasidir...nedir bu düşmanlık..nefretinizde bogulun
Ahmet 04.08.2021 12:54
Nihai olarak Mardinde tabiki de en büyük çoğunluk kürt kökenli vatandaşlarımızdadır.Ancak oranları %65ten fazla değildir.Bunu hem seçim sonuçlarından, hem bölgede çekilen belgesellerden, hem de Artuklu Üniversitesinin bu konu ile ilgili çalışmalarından öğrenebilirsiniz.Bu oran zamanla değişir mi; eğer bölgede ki Arap ve Süryaniler dışa göç vermeye devam ederse değişebilir.Ancak son 6 yılda özellikle Nusaybin bölgesinde 90 bine yakın Suriyeli Arap bölgede mülteci statüsünde yaşıyor.Bu konu ile rakamı açıklayan resmi siteye de bakabilirsiniz (multeciler.org.tr/turkiyedeki-suriyeli-sayisi) Bu rakam ileride yerleşik bir hal alırsa tam tersi bir etki de yaratabilir.Zamanla görücez.
Ahmet 04.08.2021 12:41
Şimdi olaya dil olarak bakarsanız Yeşilli, Savur-Üçkavak mahallesi, Midyat-Estel ve Eski Mardin bölgesinde yaşayan insanların dışında diğer tüm ilçelerde yaşayan Süryani ve Araplar dahi Kürtçe bilirler.Çünkü hastanelerde, marketlerde, sokakta, kahvehanelerde konuşulan dil kürtçedir.Sadece devlet okullarında Türkçe konuşulur.Bu da diğer ilçelerde yaşayan kürt kökenli vatandaşların yaşadığı ilçelerde ekseriyetle kürtlerin yaşadığı bir bölge olduğu izlenimine kapılmasına yol açıyor.Kürt ve Mihellemilerin ayrımının bu denli zor yapılmasının bir diğer sebebi de evlilik.Kürt ve Araplar yıllardır birbirleri ile evleniyorlar.Sadece bölgede yaşayan Süryanilerin büyük çoğunluğu evleneceği kişiyi kendi ırklarından seçerler.Durum böyle olduğu için bazı arkadaşlar Mardini ekseriyetle bir kürt şehri ilan ediyorlar.Çünkü çoğu bölgede kürtçe hakim ve aile büyüklerinden(anne veya baba) biri Arap kökenliyse bile evlerde kürtçe konuşuluyor.
Ahmet 04.08.2021 12:24
Yine herkes kendi beldesine göre yorumluyor.310 yıllık Mardin nüfusuna kayıtlı bir bireyim.Mazıdağı hariç tüm ilçelerde yaşayan akrabam var.Arkadaşın biri yazmış yazdıklarının hiçbirisi doğru değil.Sen yaşadığın ilçeyi baz alarak yorum yaparsan sana öyle gelir.Arap ve Süryani nüfusunu yok saymak Mardinin kültür yapısını da inkar etmektir.94 körfes savaşına kadar Mihellemiler(Mardin Arabı) ile kürtlerin nüfusları neredeyse eşitti.Irakta Saddamın zulmünden kaçan kürt kökenli insanlar Kızıltepe ve Nusaybinde ciddi oranda yerleştiler.Bu konu ile ilgili 88 yılında olan Halepçe olayları ile ilgili belgeselleri izleyebilirsiniz.Bölgede yaşayan kürtlerin Mardin ve Urfaya zorunlu göç ettiğini öğrenebilirsiniz.Hdpli Ahmet Türk bile seçim öncesi Mardinde 300 bin Mihellemi var, onlarında hakkını koruyacağız diyor.Bu hesapla dahi %35e yakın Arap nüfusu rakamı ortaya çıkıyor.
Mardin genci 22.07.2021 04:11
Dargeçit neredeyse full Kürt Mardin Merkez de çoğunluk Kürt Araplar sadece Yeşillide çoğunluk ama orda Kürtler var kimse boş yapmasın Mardin Merkezde yaşıyorum ve burası kesinlikle Kürt yoğunluklu
Mardinli 21.07.2021 03:31
Lan Merkezde bu kadar Arap görmedim biz daha çoğuz Merkezde aslen Mardin Merkezliyim yeni adıyla Artuklu
ahmet 18.07.2021 10:13
Aziz Sancar Türkmen değildir.... Mihellemi araplarındandır... yalanlarınızda boğulun bir çok bilgi yalan
. 06.07.2021 02:41
Doğrusu nedir mesela yüzde bir milyon Kürt olması mı kabul edin olm işte hiçbir yerde salt çoğunluk değilsiniz yakında korkunç bir son sizi bekliyor benden söylemesi
MARDÎN 22.06.2021 02:37
Ahmet Mardinde yaşıyorum dediklerinin binde biri doğru değil :)
Ahmet 26.03.2021 16:49
Ayrıca Ömerlide Araplar salt olmasa da çoğunluktur.İlçenin %60ı Araptır.Kalan %40lık kesim ise kürttür.Yalnız Ömerli ilçesinde kürtlerin nerdeyse tamamı Arapça bilir.Hatta zamanında Şeyh sait isyanına katılan kürt Ömeryan aşiretinin toplantılarında bile arapça konuşulur.Genel Mardin nüfusunun %60ı kürt, %35ı mihellemi (Mardin arabı) geri kalan %5lik kesimi Süryaniler (kendi ortodoks kliselerine göre 15 bin nüfusları var), Türkler (çoğu memur, Savur ve Merkezde Türkmenler var), ve Çerkezler.(Kızıltepede 1000 kişilik köyleri var) oluşturur.
Ahmet 26.03.2021 13:49
Bazı arkadaslar arap nüfusunu yok saymış yorumlarda.Heralde hicbiri Mardine gitmemiş veya Mardinli değil.Artuklu Merkezde Araplar çogunluktur.Hele herkesin bildigi dağın yamacina kurulan tarihi eski mardinde araplar salt çoğunluktur.Burada ki kürtlerin dahi cogu arapca bilir.Artukluda merkeze yakın köylerde araplar, uzak koylerde kürtler cogunluktur.Artuklunun %55i arap, %5i Süryani-Türkmendir, %40lik kürt nüfusta bulunur.Midyatta da araplar cogunluktur.Midyay Estelin nerdeyse %90ı Araptır.Merkezde de araplar salt cogunluktur.Ancak köylerde (9 köy hariç) Kürtler hakimdir.Ama nüfüsları merkez kadar kalabalik olmadigi icin Midyat genelin %60ı araptır.Yesilli ilcesi 15 bin nufuslu kucuk bir ilce.Yesillinin %90ı Araplardan olusur.Savurun %50si Arap, %5i Türkmenlerden oluşur.Dargecit,Mazıdağ, Derikte arap nufus cok azdır.Nusaybinin %20si, Kızıltepenin (Qurs Köyü ve civarında araplar cogunluk) %15i araptır.Kısaca Mardin genelinin %35 mihellemidir.(Mardin arabı)
Mardinli 21.03.2021 17:14
Ömerlinin köylerinin çoğu kürttür ama merzkezi ve bir kaç köyü araptır onlarda çoğunluğu oluşturur.
Türk 20.03.2021 00:44
Mardinin en tanınmış sülalelerinden Ağırmanların Kürtleşmiş Ermeni olduğunu duydum.
Mardinli 02.03.2021 20:18
Araplar sadece yeşillide çoğunluktalar.Merkez ,Midyat ,Ömerli,savurda Arap nüfusu vardır ama azınlıktalar.Diğer ilçelerde Arabın a sı bile yok
Mardinli 02.03.2021 10:53
Araplar sadece yeşilli ilçesinde çoğunluktalar.Midyatta ilçe merkezi Kürtler çoğunlukta ama beldeler Arap ve Süryaniler den oluşur.Merkez artukluda Beldeler Araplardan oluşur.Ama il merkezi Kürtler çoğunluktadır.Ömerli ve savurda araplarda vardır ama Kürtler yoğunluktadır.Diğer ilçelerin tamamı Kürtlerden oluşur
Midyat 09.08.2020 12:15
Midyat Mardin Merkez savur Ömerli yeşilli çoğunluğu Arap
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız