Afrika

Mısır Türkleri

Yakın zamanda İran'da, Suriye'de yaşayan Türklerden haberdar olduk. Ancak Mısır'da yaşayan Türkler hakkında çok fazla bilgiye sahip değildik.

11 Eylül 2019 Saat: 14:09
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.196 kez okunmuştur

Mısır Türkleri
Mısır Türkleri

Bugün sizi çok farklı bir coğrafyada Türkler hakkında bilgi vereceğim. Bu Türkler Orta Asya'da değil, Kafkaslarda da değil, Balkanlarda da değil. Kuzey Afrika'da bulunuyor. Mısır'da yaşayan Türkleri yazacağız. 

Mısır Türkleri, Bahriyye Memlûkluları,1250-1382 döneminde Kahire, Mısır merkez olarak Mısır, Suriye ve Hicazda genellikle hükümet süren genellikle Kıpçak Türk asıllı memluklu kölemenler ve bunların neslinden oluşan sultanlar hanedanidır. 

Hanedana verilen Bahri isminin Kıpçak Türk asıllı kölelerden oluşan askerlerin Eyyubi Sultanı Selahaddin Eyyubi tarafından Nil üzerinde bulunan El-Rovdah adasında, yani (Bahr-el-Nil)de, konuklaması için yaptırılan kışlada yaşamalarındandır. Selahattin Eyyübi de bir Türk hakanıdır. Kendisi Türkmen Hanedanı içinde büyümüş ve kardeşlerinin de isimleri öz Türkçedir. Böri ve Turanşah isimli iki kardeşi vardır.

Mısır, Osmanlı Döneminde de fazlaca Türk nüfus barındırmıştır. Memurluklar, önemli askeri görevlerdekiler hep Türklerden oluşmaktaydı. Bugün Mısır'da 1 Milyon civarı bir Türk nüfus vardır. Kimisi bunun daha da fazla olduğunu söylemektedir. 

Mısır Türkleri ekonomik ve sosyal yönden diğer bölgelerdeki Türklerden daha iyi durumdadır. Hatta Mısır'da ki Türklerden bahsederken Mısır'ın beyaz Türkleri diye bahsedilir. Türk olmak, Mısır’da hâlâ gurur vesilesi, soyluluk göstergesi, şimdi tek kelime Türkçe konuşmuyor olsalar ve ortalama Mısırlılar gibi yaşasalar dahi, aile tarihinde sanki bir efsane gibi söylenegelen Türk geçmişine sıkı sıkı sarılıyorlar.

Ekmeleddin İhsanoğlu, kitabında ‘Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları’nda, ‘eriyen’ Türklerin iki meşhur temsilcisinden söz ediyor. Arap dünyasının 20. yüzyıldaki en ünlü şairi, ‘emir-el şu’arâ’ unvanına sahip Ahmed Şevki Bey, diğeri büyük romancı ve entelektüel Yahya Hakkı. 

Mısır Türkleri bugün Türkçe'yi bilmeseler de bir kısmı Türk kimliğine sahip çıkıyor. Türk dizileri ile de Türkçe'ye aşina olmaya çalışıyor. Bizler de bu soydaşlarımızdan haberdar olalım istedim.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 2 yorum yapılmıştır
sait tantan 14.08.2020 18:24
ben mısrın tanta şehrinden 1850 tarihi cıvarında hopaya gelen muhammet emin efendinin torunlarındanım dedemiz hopaya gelmiş ve orda evlenerek kök salmıştır ancak bizler irtibat kuramıyoruz.yardımcı olunabilirmi acaba.
Türkmen 12.06.2020 23:47
Selhaddin eyyübi kendi ben kürdüm diyo sen hala adamı Türk gösteriyon isim konusuna gelecek olursak kürt ve tüek isimleri aynı aklınız rehberlik etsin duygular değil
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız