Türkiye

Niğde'nin etnik yapısı

Niğde ilimiz İç Anadolu'da yer alan bir ilimizdir. İç Anadolu'da yer alan iller içinde Türk nüfusun oran olarak en yüksek olduğu illerin başında gelir. Belki de ilk sıradadır.

10 Ocak 2021 Saat: 17:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 27.786 kez okunmuştur

Niğdenin etnik yapısı
Niğde'nin etnik yapısı

Niğde İç Anadolu'da yer alan tarihi bir ilimizdir. İl geneli nüfusu 362 bindir. İl merkezi nüfusu 229 bindir. Geri kalan 133 bin nüfusu ise diğer 5 ilçelerdedir.

 

Niğde ilimiz İç Anadolu Bölgemizde Türk nüfusun en yoğun olduğu ildir diyebiliriz. İl merkezi dahil bütün ilçelerde Türk nüfusu aşırı çoğunluk olan bir ildir. 

TÜRK NÜFUSUNU OLUŞTURANLAR 

Türk nüfusunu Türkmenler, Yörükler ( Bir kısmı Afyon göçmeni) Bulgaristan ve Yunanistan Göçmeni Türkler ve Doğu Türkistan'dan gelen Kazaklar oluşturmaktadır. Niğde'de Bayat, Avşar ve Bozok boylarına bağlı Türkler. Dulkadirli ve Bekdik Türkmenleri de Niğde genelinde yaşayan Türk nüfusu içinde önemli bir yer tutar. 

BOŞNAK VE ARNAVUTLAR 

Ayrıca Türk yerleşimi olmayan bazı yerleşimlerde bile Türk nüfusu vardır. Hatta çoğunluktur da diyebiliriz. Niğde genelinde birçok Balkan Göçmeni yerleşimi mevcuttur. Balkan Göçmenlerinin çok büyük kısmı Türklerden oluşmaktadır. Bunun yanında Balkanlar'dan gelen Boşnak ve Arnavut nüfusu da vardır. 

Niğde Merkeze Bağlı Hasaköy(Boşnak, Yunanistan ve Bulgaristan Göçmeni Türkler), Uluağaç (1 mahalle Boşnak, 1 mahalle Balkan Göçmeni Türkler ve yerli Türkmenler), Kumluca( Boşnak ve Türk) köyler Boşnakların yaşadığı köylerdir. 

Yine Niğde Merkeze bağlı Danslar köyü Arnavut ve Yunanistan Göçmeni Türklerin yaşadığı bir köydür. 

KARAMANLI TÜRKLER GÖÇ ETMİŞ 

Niğde'den çok sayıda Hristiyan Karaman Türkü dediğimiz insan mübadele ile Yunanistan'a göç etmiştir. Bununla birlikte aslı Yunan olan ama Müslüman olduğu için Yunanistan'dan Türkiye'ye mübadele ile geldi. 

PATRİYOTLAR 

Bunlara isim olarak Patriyot denilmektedir. Bu ismi daha çok bir savaş sistemi ile birlikte duydunuz. İşte bu Patriyot denilen aslen Yunan olduğu söylenen topluluktan bir kısmı Niğde merkeze bağlı Yeşilburç köyünde yaşamaktadır. 

ÇERKES KÖYÜ VAR 

Niğde'de bir tane de Çerkes yerleşkesi vardır. Çamardı ilçesine bağlı Orhaniye köyü 93 harbinden sonra Kafkaslardan gelen Çerkesler için kurulmuş bir köydür. Çerkesler halen daha bu köyde yaşamaya devam etmektedir.

BİR TANE ALEVİ KÖYÜ VAR 

Niğde'de bir tane de Alevi yerleşkesi vardır. Niğde Merkeze bağlı Kömürcü köyü Türkmen Alevilerin yaşadığı bir köydür. Bu köy aslında Belde Belediyesi olabilecek büyüklüktedir. 2919 nüfusu vardır. 

KAZAK TÜRKLERİNİN KÖYÜ 

Ulukışla ilçesine bağlı Altay köyü Doğu Türkistan'dan Çin zulmünden kaçan Kazak Türklerinin yaşadığı bir köydür. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Oğuz boylu 24.02.2023 20:46
Niğdemiz al-i selçuklunun sultan alpaslanin sultan alaaddin keykubatlarin asil torunlaridir
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız