Türkiye

Oğuzeli'nin etnik yapısı

Oğuzeli Gaziantep iline bağlı bir ilçedir. İlçe nüfusunun büyük bir bölümü Türklerden oluşmaktadır. Azınlık olarak ise Araplar yer almaktadır. Kürt nüfusu yok denecek kadar azdır.

17 Temmuz 2020 Saat: 22:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 844 kez okunmuştur

Oğuzelinin etnik yapısı
Oğuzeli'nin etnik yapısı

Oğuzeli ilçesi Gaziantep il sınırları içersinde yer alır. İlçenin nüfusu 32 bin civarıdır. İlçe nüfusunun çoğunluğu ilçe merkezinde toplanmıştır. 

Oğuzeli ilçesinin etnik yapısına gelecek olursak ilçede Türkler ve Sünni Araplar yaşar. Kürt nüfusu yok denecek kadar azdır. 

Türk nüfusu hem ilçe merkezinde hem de köylerde çoğunluktadır. Barak, Beğdili, Elbeyli, Karakeçili, Karaşıhlı Türkmenleri ile Çepni Boyuna mensup Türk Alevi yerleşimleri Türk nüfusunu oluşturur. İlçede çok fazla Barak Türkmeni yerleşimi olsa da ilçe merkezindeki Türk nüfusu genellikle Barak Türkmenlerinden oluşmamaktadır.

Kovanlı, Doğanpınar(Sünni Araplar da var), Karadibek köylerinde Çepni Boyuna mensup Türk Alevileri yaşamaktadır. 

İlçe nüfusunun yaklaşık olarak %10'luk kısmını Sünni Araplar oluşturmaktadır. Bazı köylerde ve ilçe merkezinde Türk nüfus ile birlikte yaşamaktadırlar. Kays, Afadle, Naim, Damalha ve Mevali gibi aşiretler ilçedeki Arap aşiretleridir. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız