Türkiye

Şahinbey ilçesinin etnik yapısı

Eskiden bir mahalle iken Büyüksehir yasası ile ilçeye dönüştürülen ve Türkiye'nin en büyük birkaç ilçesinden biridir Şahinbey ilçesi.

19 Temmuz 2020 Saat: 16:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 9.687 kez okunmuştur

Şahinbey ilçesinin etnik yapısı
Şahinbey ilçesinin etnik yapısı

Şahinbey ilçesi 900 bin küsür nüfusuyla Gaziantep'in en büyük, Türkiye'nin ise en kalabalık 4'üncü ilçesi konumundadır. Kalabalık Suriyeli nüfusu ile birinci sıraya çıkarsa da hiç şaşırmamak gerekir. 

İlçenin Şahinbey olma sebebi Antep Savunması sırasında Şahinbey'in önemli rol üstlenmesi sebebiyle isminin yaşatılması için verilmiştir. 

İlçenin etnik yapısı kalabalık ve çok fazla göç alan bir ilçe olduğu için oldukça karmaşıktır. Normalde ilçenin yerli nüfusu Türklerdir. İlçenin yerli nüfusunun büyük bir çoğunluğu Türkmen ve Yörüklerden oluşmaktadır. Bununla birlikte Sünni Arap ve Kürt nüfusu da vardır. Bu bahsettiğim yerli nüfus içindi. 

İlçenin yerli nüfusundan olan birkaç Arap yerleşimi de vardır. Kays denilen Arap topluluğu yerli Antep nüfusu içinde sayılır. Az olmakla birlikte Yerli olan Kürt köyleri de vardır. Bu köyler de etraflarındaki Türk köylerinin fazlalığı ile yüksek oranda Türkleşmiştir. 

Aslında Gaziantep ilimiz tıpkı sınırın diğer tarafındaki Halep gibidir. Halep'te eskiden Türkmen ve Arap yoğunluklu ve aynı zamanda Kürt mahalleleri ve köyleri olan büyük bir yerleşimdi. 

Şahinbey ilçesine bağlı Alevi yerleşimleri de vardır. Bu Alevi yerleşimlerinin tamamı Türk Alevileridir. Genelde Çepni Alevi köyleri vardır. Merkezde de birkaç mahallede Alevi nüfusu yaşamaktadır. 

İlçedeki yerli Türk nüfusunu Kızık, Karakeçili, Elbeyli, Döğer, Beğdili Türkmenleri ile Alevi Çepniler ve Morcalı Yörükleri oluşturmaktadır. Bununla birlikte diğer ilçelerden ve çevre illerden göçlerle gelen Türk nüfusu da geri kalan Türk nüfusu oluşturur. 

İlçenin bugünki etnik yapısını söylemek tam olarak söyleyemesek te Türk vatandaşlarını baz alarak söylersek Türk nüfusu oldukça yüksektir. Ancak dış göçlerle gelen Kürt nüfusu da %20 civarı bir nüfusa ulaşmış olabilir.

İlçede çok fazla Suriyeli nüfusu da vardır. Suriyelileri sayacak olursak Arap nüfusu da oldukça yüksek orana çıkmaktadır. Her ne kadar Suriyeli nüfusun içinde Türkmen ve Kürt nüfusu olsa da Sünni Arap nüfusu çok daha kalabalıktır. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 4 yorum yapılmıştır
Hasan 16.07.2023 13:21
Şahinbey in merkezinde göçlerle gelen Kürtler var ama köyleri full Türk’tür merkezde Türk nüfus yüzde 70 dir gerisi merkezin Kürt ve araptır
Merd27 17.06.2023 21:35
Antepte yerli arap ve kürt yok türkmen şehri
Bülent 01.05.2023 20:27
Şahinbey ilçe merkezi %60 Türk, %40 Kürt(Dışarıdan gelen vatandaşlarda dahilinde) olup, köylerinde ise birkaç Türkleşmiş Arap köyü haricinde Türktür.
Mehmet Demirtaş 05.04.2023 02:01
4 Arap köyü mevcuttur,bunlar Sergen,Bozca,Kerer,Almalı Kays aşiretine mensuptur. Ancak bu köylerin hiçbiri Arapça bilmez. Sadece kökenleri Araptır.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız