Türkiye

Salihli'nin etnik yapısı

Manisa'ya bağlı tarihi bir ilçe olan Salihli'nin etnik yapısını inceledik.

14 Ocak 2021 Saat: 16:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 8.633 kez okunmuştur

Salihlinin etnik yapısı
Salihli'nin etnik yapısı

Manisa'ya bağlı bir ilçe olan Salihli tarihi karaktere sahip bir ilçedir. Tarihteki ilk paranın basıldığı antik kent Salihli ilçe sınırları içerisindedir. 

Günümüzde tarım, tarıma dayalı sanayi ve organize sanayi alanlarında gelişmiş bir ilçe olduğu için göç alan da bir ilçe konumundadır. 170 bine yakın nüfusu vardır. 

ALEVİ TÜRKLER OLDUKÇA FAZLA 

Salihli ilçesinde Türk nüfusu oldukça yüksek orandadır. Yerli olan Yörükler ve Tahtacı Alevileri ve Türkmen Alevileri ile birlikte Balkan Göçmeni Türklerin de oldukça kalabalık olduğu bir ilçedir. Manisa'nın diğer ilçelerine göre Alevi nüfusu en fazla olan ilçedir diyebiliriz. Hem ilçe merkezinde hem de köylerde oldukça fazla Alevi nüfusu da vardır. Alevilerin tamamına yakını Türk Alevisidir. Bunun yanında Tunceli Göçmeni Aleviler içinde Türk Alevileri ile birlikte Zaza ve Kürt Alevileri de birkaç köyde yaşamaktadır. 

KÜRTLER DE VAR 

Salihli ilçesinde göçler ile birlikte gelen bir Kürt nüfusu da mevcuttur. İlçe merkezinin hemen dışında yer alan Gaffar Okkan Mahallesinde yaşayan nüfusun tamamına yakını Kürttür. İşçi olarak gelen Kürt nüfus bu mahalle ve bu mahalleye yakın diğer kasabalara yerleşmiştir. Yılmaz Kasabası ve Karaoğlanlı mahallesinde de azınlık olmakla birlikte ciddi miktarda Kürt nüfusu vardır. 

ÇERKES KÖYÜ VAR 

Salihli ilçesinde Kafkas Göçmenlerinin yaşadığı köyler de vardır. Süleymaniye köyü de Kafkas Göçmeni Çerkeslerin yaşadığı bir köydür. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız