Türkiye

Şehitkamil ilçesinin etnik yapısı

Gaziantep'in merkez ilçelerinden biri olan Şehitkamil ilçesinin etnik yapısını yazdık.

19 Temmuz 2020 Saat: 17:37
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.042 kez okunmuştur

Şehitkamil ilçesinin etnik yapısı
Şehitkamil ilçesinin etnik yapısı

Şehitkamil ilçesi Gaziantep'in merkez ilçelerinden biridir. 800 bin civarı nüfusu ile oldukça kalabalık bir ilçedir. Zaten kalabalık olan nüfusu Suriye'li nüfusu ile oldukça artmıştır. 

Şehitkamil ilçesi Türk nüfusun oldukça yoğun olduğu bir ilçedir. Diğer merkez ilçe olan Şahinbey'e oranla daha fazla yerli nüfus barındırmaktadır. Yerli dediğimiz nüfusun %90'ı Türkmen ve Yörüklerden oluşmaktadır. Türkmen nüfusun içinde az miktarda Alevi nüfusu da vardır. 

Türk nüfusunu oluşturan yerli grupları Cerit Türkmenleri, Avşar Türkleri, Beğdili Türkmenleri, Barak Türkmenleri, Savcılı Türkmenleri, Kızık Boyuna mensup Türkler, Mihmatlı Türkmenleri, Dımışkılı Türkmenleri, Yörükler ve Türkmen Alevileri oluşturmaktadır. 

Yerli nüfusun içinde saydığımız Türkmen gruplarının bir kısmı Şam ve Halep'ten gelen Türkmenler oluşturmaktadır. İlçe çok fazla göç aldığı için Gaziantep'in diğer ilçelerinden ve çevre illerden de gelen yoğun bir Türk nüfusu vardır. 

İlçede bulunan Samköy Doğu Türkistan'dan gelen Uygur ve Özbeklerin yaşadığı bir köydür. 

Şehitkamil ilçesinde yerli nüfus içinde sayılan Kürt nüfusu da vardır. 10'a yakın köyde Mahkanlı denilen Kürt nüfusu vardır. Bu köylerin bazılarında sadece Kürtler yaşarken bazılarında sadece köy mezralarındadır. İlçedeki Kürt nüfusunun büyük bölümü dış göçlerle gelmiştir. 

İlçede Yerli nüfus içinde sayılacak bir diğer grup ise Sünni Araplardır. Kays Aşiretine mensup birkaç yerli Arap köyü de mevcuttur. Suriye'den gelen nüfus içinde Arap nüfusu oldukça fazla olduğu için Araplar da Gaziantep nüfusunda artık önemli bir yere sahip olmuşlardır. 

 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 3 yorum yapılmıştır
Bülent 01.05.2023 20:25
Şehitkamil ilçesinde Beyreli, Kabasakız, Bozobasi köyleri Kürt, Seymenli, Karayusuflu, Koçlu köyleri Türk ve Kürt karışık olup, geriye kalan tüm köyleri Türktür. İlçe merkezi ise %60 Türk,%40 Kürt(Dışarı illerden gelen dahilinde) Şehitkamil ilçesinde Arap yoktur. Merkezde ise Suriyeli Arap nüfusu mevcuttur.
Mehmet Demirtaş 05.04.2023 01:58
Şehitkamilde Arap yerlesimi bulunmuyor
Şahin 02.04.2023 22:39
Şehitkamil ilçesinde yerli Arap köyünü bırak bir tane yerli Arap bulunmaz, sadece Suriyeli Arap nüfusu mevcuttur.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız