Türkiye

Suriyeliler ile Türklerin eşit nüfusta olduğu ilimiz

Türkiye'nin güney sınırında bulunan nüfusu ve toprak büyüklüğü açısından Türkiye'nin en ufak illerinin başında gelen Kilis ilimiz son zamanlarda Suriyeliler ile Türk nüfusunun eşitlenmesi ile gündemde. Suriye sınırında yer alan Kilis ilimizin etnik y

18 Ağustos 2019 Saat: 20:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 12.499 kez okunmuştur

Suriyeliler ile Türklerin eşit nüfusta olduğu ilimiz
Suriyeliler ile Türklerin eşit nüfusta olduğu ilimiz

Kilis ilimiz Türkiye'nin sınır illerinden bir tanesidir. Bölge olarak Güneydoğu'da olduğu düşünülse de Akdeniz bölgesinde yer alır. Bizim yazacağımız konu Kilis'in konumu olmayacak tabi ki. Kilis etnik yapısı ile alakalı bilgi vereceğiz.

Kilis nüfusunun yarısı Suriyeli 

Kilis ili Suriye'de ki iç savaştan en fazla etkilenen ilimiz oldu. Suriye sınırında olması mülteci konusundaki en şanssız il olmasını sağladı. Savaştan kaçan Suriyeliler ilk olarak sınır illerine uğradı. Kilis ise zaten fazla nüfusa sahip değildi. Kilis 136 bin nüfusa sahip idi. Son verilere göre kayıtlı Suriyeli sayısı 130 bin civarı. Kayıtlı olmayan var mı bilmiyoruz. Ama kayıtlı olmayanların olduğu da söyleniyor. Bu halde Kilis'te Türk vatandaşları neredeyse azınlık konumuna düşmüş vaziyette. Verilere baktığımızda Türkiye'de oran olarak en fazla Suriyeli nüfusu Kilis ilinde yaşıyor. 

 Kilis'te Kürt ve Alevi nüfusu var mı?

Kilis ilinde insanların düşündüğü gibi bir Kürt nüfusu yaşamıyor. Bir tarafı Suriye'de olan Kürt dağı bölgesinde 10 ile 15 arası bir köyde Kürt nüfusu vardır. Bu Kürtler ise genellikle Kürt olsalar bile Türk olduklarını söyleyen vatandaşlarımızın. Alevi köyü ise 2 ya da 3 tanedir. Bunlar da Türkmen Alevileridir. 

Türkler azınlıkta mı kalacak? 

Kilis ilinde Suriyeli nüfusu ile Türk vatandaşlarının nüfusu nerdeyse eşit oranda olduğu için acaba Türkler azınlığa mı düşecek soruları sorulmaktadır. Ancak bu endişe yersizdir. Çünkü buradaki Suriyelilerin yarısı, belki de daha fazlası Türkmen dur. O yüzden Türk vatandaşı olarak bu endişe haklı olsa da etnik olarak Türklerin azınlığa düşeceğini düşünmek yersizdir. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız