Türkiye

Taşlıçay'ın etnik yapısı

Ağrı'ya bağlı bir ilçe olan Taşlıçay'ın etnik yapısını yazdık.

12 Şubat 2021 Saat: 17:51
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 24.562 kez okunmuştur

Taşlıçayın etnik yapısı
Taşlıçay'ın etnik yapısı

Ağrı'ya bağlı bir ilçe olan Taşlıçay Kürt ve Türk nüfusun birlikte yaşadığı bir ilçedir. Türk ve Kürt nüfusunu belirtirken ilçede mezhep olarak ta farklılıklar vardır. Azerbaycan Türkleri Caferi iken Kürtler ve Terekemeler ve Kürtler Sünnidir. 

Caferi olan Azerbaycan Türklerinin Ağrı'da yaşadığı tek ilçedir. Ağrı'nın merkez ilçesi dahil birçok ilçesinde Türk nüfusu vardır. Bunların çoğunluğu Terekeme, Ahıska Türkü ve Türkmendir. Bunlardan farklı olarak Taşlıcay ilçesindeki Türk nüfusun çoğunluğunu Caferi olan Azerbaycan Türkleri oluşturmaktadır.

Taşlıçay ilçesinde Kürt nüfusu hem ilçe merkezinde hem de köylerde çoğunluktur. İlçe merkezi eskiden Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bir kasabaydı. İlçelere köylerden göç olduğu dönemde burası da Kürt köylerinden göç almıştır. 

Bugün ilçe merkezinin 3 te ikisi Kürt iken 3 te biri ise Türklerden oluşmaktadır. Köylerde de Kürt nüfusu çogunluktur. 

Taşlıçay'ın toplamda 37 köyü vardır. Normalde bu köylerin 11 tanesi Türk köyü idi. Kimisi Azerbaycan Türkü kimisi de Terekeme, geri kalan ise Kürt köyleriydi. Geçmişte Türk köyü olan yerleşimlerin bazılarında bugün Türk nüfusu azınlık olmuş durumdadır. Bazılarında neredeyse hiç Türk kalmamıştır. Bugün 11 köyden sadece 5'inde Türk nüfusu çoğunluk olarak kalmıştır. 

MERKEZ ETRAFI TÜRK KÖYLERİ

Taşlıçay ilçe merkezi eskiden sadece Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bir kasaba olduğunu söylemiştik. İlçe merkezinin etrafındaki köyler de aynı şekilde Türk yerleşimi. Halen daha Türk çoğunluklu köyler genel olarak ilçe merkezinin hemen dibinde kurulu olan köylerdir. Mesela Taşlıcay merkezin hemen üst tarafında Yukarı Taşlıcay köyü vardır. Orası da Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bir köydür. 

TÜRK KÖYLERİ BİTİŞİK

Ağrı'da ki Türk yerleşimleri genelde bir çizgi üzerinde devam etmektedir. Taşlıçay ilçesinde başlayan Türk köyleri Ağrı Merkez'e kadar devam etmektedir. Yine Ağrı Merkezden Eleşkirt'tin merkezine kadar devam eden ova köyleri ekseriyetle Türk köyleridir. Tabi bunların içinde Türk nüfusun terkettiği köylerde vardır. Yine Eleşkirt'ten aşağıdaki Tutak ilçesinin köylerine doğru gittikçe de karşınıza hep Türk köyleri çıkacaktır. 

TAŞLIÇAY TÜRK KÖYLERİ

*Geçitveren (Terekeme köyü. Tamamına yakını Türk, ilçedeki en büyük Türk yerleşimi) *Yeltepe (Azerbaycan Türklerinin kurduğu köy, Şimdilerde %80 civarı Kürt) *İkiyamaç (Teremeke köyü. Şimdi yarıdan biraz fazlası Kürt) *Yassıkaya(Azerbaycan Türkleri çoğunluk, Kürtler de var) *Yukarıtaşlıçay(Azerbaycan Türkleri çoğunluk, Kürtler de var) *Aşağıtoklu (Terekeme ve Kürt. Terekemeler çogunluk) *Yukarıtoklu (Terekeme) *Kumluca(Azerbaycan Türklerinin kurduğu bir köydür, şimdi Kürtler çogunluk olmuştur. 3 te biri Türk kalmıştır) *Bayramyazı( Azerbaycan Türkü yerleşimi iken, şimdi Kürtler çogunluktur. Az sayıda Azerbaycan Türk'ü köyde yaşamaktadır) *Çöğürlü (Terekeme ve Kürt. Terekeme nüfusu 4 te 1 ancak vardır) *Kumlubucak(Terekeme ve Kürt. Terekemeler köy nüfusunun %40 civarıdır)

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Nurullah Alphan İnan 12.09.2023 20:58
Ağrı candır.
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız