Türkiye

Trabzon'un etnik yapısı

Trabzon ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleriyle anılan bir şehridir. Tabi bir de Trabzonsporu vardır. Ancak biz bunlardan farklı olarak Trabzon'un yanlış bilinen etnik yapısını yazdık.

5 Ağustos 2019 Saat: 10:29
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 36.186 kez okunmuştur

Trabzonun etnik yapısı
Trabzon'un etnik yapısı

Trabzon ilimiz tarih boyunca çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bazı devletlerin başkentliğini de yapmış olup her zaman önemli bir şehir olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu Trabzon’a hakim olmadan önce bölgede Trabzon Rum İmparatorluğu bulunuyordu. 1461 tarihinde Osmanlı himayesine girdikten sonra şehrin çehresi de etnik yapısı da değişti. Ancak Trabzon fethedilmeden önce de Trabzon’da sadece Rumlar yaşamyıordu. Kommenos hanedanı zamanında Trabzon'da çok sayıda Kuman Türk'ü yerleşmişti.

Çepniler yerleşti

Osmanlı İmparatorluğu Trabzon'u fethettikten sonra, Türklerin en savaşçı boylarından olan Çepni'ler bölgeye yerleştirilmiştir. Sadece Çepniler de değil. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden birbiriyle sıkıntısı olan ailelerden bazıları, tıpkı balkanlara yerleştirilen Türkler gibi Trabzon bölgesine de yerleştirilmişti. Trabzon Türk hakimiyetine girdikten sonra zaten Türk olan Kumanlar ve Kıpçaklardan çoğu aile İslamiyet’e geçti.

Bu süreçlerin sonunda Trabzon'un nüfusu fethedildikten 100-150 yıl sonra hakim nüfus olarak Türklerin lehine değişti. Buraya şu bilgiyi de vermek  gerekir. Trabzon Anadolu coğrafyasında İslamiyet’in en geç hakim olduğu vilayettir. Anadolu’nun çoğu Trabzon fethedildiğinde Osmanlı Hakimiyetinde olmasa da Anadolu Türk Beylikleri tarafından hakimiyetindeydi. 

Rum ve Ermeni kalmadı

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra çıkan azınlık isyanları dan sonra Trabzon’da yaşayan Rum ve Ermeni nüfus gidince etnik çeşitlilik te kalmamış oldu.

Bugünün Trabzon’u için bir etnik yapı araştırması yapacak olursak, Trabzon'da Romeika konuşan 45 civarı köyü saymazsak tamamen Türklerden oluşan bir nüfus vardır. Bunun içine başka illerden çalışmak için gelenler eklenmemiştir.

Trabzon'lu Laz yoktur

Ancak Türkiye’de Trabzon denilince akla Lazların yaşadığı şehir gelmesi tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Halbuki Trabzon’da hiç Lazca konuşan yerleşim yeri bulunmamaktadır. Özellikle Trabzon’un dışında yaşayan Trabzonlular da bu bilgisizlikten nasibini almıştır. Kendilerini hem Laz hem de Türk olarak gösterenlere rastlayabilirsiniz. Bu kişiler Lazları da Türklerin bir boyu olarak bilir. Lakin Lazlar tıpkı Farslar, Gürcüler ve diğer ırklar gibi ayrı bir dil konuşmaktadır ve bu dilin Türkçe ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kendine Laz diyen Trabzonluların hiçbiri  Lazca bilmemektedir.

Rumca konuşan 45 köy

Trabzon'da özellikle Çaykara ilçesi başta olmak üzere Tonya, Dernekpazarı ve Of ilçelerinde Romeika yani Antik Yunanca dilini konuşan 45 civarı köy vardır. Bu köylerin birçoğu da Rum dönmesi değildir. Eskiden Rumlarla birlikte yaşadıkları için Rumcayı öğrenmişlerdir. Ancak bazı ailelerin Rum olup müslümanlaştığı gerçeği de ortadadır.

Bunun yanı sıra Trabzon'da sadece  Çepni boyuna mensup Türkler de yoktur. Çepniler Giresun sınırından başlayıp Trabzon merkeze gelene kadar salt çoğunluktur. Ancak Trabzon merkezden Rize sınırına kadar Kıpçak Türkleri Çepniler den daha fazla nüfusa sahiptir.

Alevi köyü de var. 

Mezhepsel olarak ise 1 tane tamamı,1 tane yarısı olmak üzere iki tane Alevi köyü vardır. Bunun haricinde Alevi köyü yoktur. Sadece bazı köylerde aile olarak yaşamaktadırlar. Geri kalan tamamen Hanefi mezhebindendir.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 49 yorum yapılmıştır
uA 34-Trabzonlu 26.10.2022 21:30
BILEMEDIN ISMIMİ ADNAN GÜNDÜZ! ISMİM ONEMLI DEĞIL ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE CUMHURIYETI DEVLETİ VE MİLLETİ !
Adnan gündüz 14.10.2022 20:40
uA 34 senin adın Mete ö..y..t.olmasin.
Biraz gerçekçi olun 14.07.2022 21:58
Bakın çeşitli yorumlar yapmışssınız PKK zaten bir katliam örgütü tartışmayız bunu Sizi Kars İğdıra.Orda görmek isterdim bu sözlerinizi nasıl olduğunu Yarı Türk yarı Kürt Siz Trabzon Türkleri tabi tek yürek bu konuda olursunuz Bu Konya da bu konuda aynıdır bi bakın derim Çoğunluk bakın Selçuklu türkü Kürt gelirse edebiyle oturur aksi halde linç olunur. Ama doğu vilayetlerinde küfürlü konuşursan caddede infaz edilme riskin var.Kaos riski var sen zarar görürsün Diyarbakırda yiğido HÜDA-PAR var küfür etmezler 2016 dada caddede gece PKKlı infaz ettiler polis hiç karşmadı bile bakın çok edepller ortalığa küfür saçıp şiddet çıkarmayın iyi milletimiz ama mafyanızda illegal işlerinizde birbitmiyor bir türlü nedense bu işler oralardan çıkıyor Türkler inanç İslam olursa bişey olur yoksa olamıyor Cengizhan a. Bakın Osmanlıyı bitirecekmiş neredeyse Sizin bu küfür sözlerinizle PKK kontrol altına alınmıyor emin olun. Askerimizin dağda teslim aldıklarına konuşması ve tavrı gayet
Filliboya 08.07.2022 02:24
Kardeş bu nasıl yapı. Abaza çerkezleri unutmuşsun, daha çok sarışın mavi olanların kısmı
uA 34-Trabzonlu 30.01.2022 20:03
KRAL TRABZONLU RUMUZLU ARKADAŞIM ; SEN CEVABINI 61-TRABZONSPORLU RUMUZLU HEMŞERİME YAPMIŞSIN AMA TRABZONDA KIPÇAKLARDA VAR OĞUZLARDA VAR HAKLISIN !OĞUZLAR YANİ ÇEPNİLER BARİZ ÇOĞNLUKTADIR ! FATİH SULTAN MEHMED PONTUS RUMLARI DEVLETİNİ TEMİZLEYEREK ÇEPNİLERİ TRABZON RİZE GIRESUN HATTA BAYBURT GÜMÜŞHANEYE VE ERZURUMUN KUZEYİNE YERLEŞTİRDİ ! KESİN VE NET TARİH BİLGİSİ ! KIPÇAKLAR KARADENİZİN KUZEYİ VE KAFKASYA MENŞEİLİ TÜRKLERDİR O BİLGİDE DOĞRU! NAZİ MUHABBETİNE GELİNCE OROSPU ÇOCUĞU PKKLILAR NAZİ ZİHNIYETİNDE IRKÇILAR ZATEN ! PKK YA DESTEK VERMEYEN GARİBAN KÜRTLERİ KATLEDERLER ! YASİN BÖRÜ GİBİ DEVLETİN YANINDA YER ALANLARI VE KORUCU KARDEŞLERİMİZİ ALÇAK TERÖR ÖRGÜTÜ PKK KATLETMİŞTİR ! KAHROLSUN PKK ! TRABZON PKKLILARIN ANASINI SIKER HAKLISIN HEMDE TRABZONDA HER GÖRÜŞTEN İNSANIN BİRLEŞTİĞİ KONU VATANDIR !
uA 34-Trabzonlu 30.01.2022 19:54
KRAL TRABZONLU RUMUZLU ; TRABZONDA PKK PACAVRASI AÇAN OLURSA TÜRKLÜĞÜMÜZÜN ÇAPINI ANLARLAR DEMİŞSİN YA O YORUMA VALLAHİ İMZA ATILIR ! TRABZONDA PKK PACAVRASI AÇMAK BİR YANA BUNU SÖZLÜ BİLE DİLE GETİREN OLSA ANASINI SIKERLER! TERÖR ÖRGÜTÜ PKK NIN SIYASİ KANADI HDPNİN BİNA AÇAMADIĞI İLLERİN BAŞINDA TRABZON GELİR ! TRABZONA GARİBAN KÜRT ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ GELİR EDEPLİ EDEPLİ OKULUNU OKUR KIMSE BİR ŞEY DEMEZ AMA SÖZDE BARIŞ NARALARI ATARAK PKK VE ÖCALAN DENEN PİÇİ SAVUNAN OLURSA Kİ BUGÜNE KADAR DAHA ÖYLE YELTENEN OLMADI AMA ANASINI SİKERLER YELTENENİN! FATİH SULTAN MEHMED HAN ÇOK ZEKİ ADAMDIR VE TRABZONA BİZ TÜRKLERİ YERLEŞTİREREK DOĞRUYU YAPTI VE GÜNÜMÜZDE VATANIN YIKILMAZ BEKÇİSİ BİR ÇOK TRABZONLU ! MESELA BEN HAKKARİDE ASKERLİK YAPTIM HEMDE ŞİMDİKİ GİBİ RAHATTA DEĞİLDİ O ZAMANLAR ! BİR ÇEPNİ TÜRKÜ OLARAK HUZUR ŞEHRİ TRABZONDAN TÜM TÜRKİYEMİZE SELAMLAR!
KRAL TRABZONLU 30.01.2022 00:59
Şu indoavrupalı kürdoların farsilerin ırkçılıklarını iplemiyoruz biz. çünkü onlarda kendi gibi indoavrupalı batıdaki hristiyan düşmanlarımızın uydurduğu yalan dolan teorilerle ağız birliği yaptığı için özellikle neo-Nazi kafalılar, HintAvrupalı olanlar üstündür olmayanlar köledir zihniyetine sahip terörist zihniyetliler sever böyle ossuruktan magazinleri vay efendim türkiyede türk yokmuş herkes ermeni rum yada eski anadolu medeniyetlerinden bugüne kalan insanlarmış ama pirim vermeyiz. Ne de olsa Hitler gibi bi rahatsızın döneminde gerekliydi böyle propagandalar alman halkını nasıl kandırdı da savaşa çağırdı sanıyosun? siz süper ırksınız üstün ırksınız diye gazını vererek
KRAL TRABZONLU 30.01.2022 00:31
Fatih sultan mehmed aptal adammı bu kadar sünnetsiz Rum dölü bizansı yeniden diriltmesin diye doldurdu oraya deli çepnileri gıkları çıkaymıydı sonra? o yüzden kardeş trabzonda gavurunda hası var vardı daha doğrusu, türkün de ama hepsi uzun bi süre önce müslüman oldu trabzon sanki geçen hafta fethedilmiş gibi 600 yıllık değişimi hiçe sayıp neyin kafasını yaşıyosun, adam kendisi Rum yada kafkas tipli gürcü tipli olabilir çevre illerden ama ben müslümanım diyo namaz kılıyo keza Lazlar da öyle napacan, adamlar TÜRK olmayı zaten kendileri benimsemiş yüzyıllar önce de sen neyin davasındasın? biz zaten birliğiz kimsenin ayırmaya bölmeye de gücü yetmez. hem laz hem pontus hem türk kökenlere sahibim hem de güney kafkasya... çünkü kıpçaklar buraya avrasya güney kafkasyadan üzerinden geldi anlıyomusun. trabzonda pkk bayrağı aç bakalım o zaman anlarsın türklüğümüzün çapının ne kadar olduğunu. burdan size ekmek çıkmaz afkumayın hadi. Trabzonda kıpçaklarda var Oğuzlar da var kardeş. sen rahat ol
uA 34-Trabzonlu 26.01.2022 23:04
PİŞT ARGUN YILMAZ VE OZAN İSİMLİ RUM NÜFUS COKMUŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞANLAR TRABZONDA ; NE RUM NE LAZ NE ALMAN NE RUSUZ ; SAPINA KADAR OĞUZ TÜRKLERİNİN ÇEPNİ BOYUNDANIZ ! TRABZON ARSİN OĞUZ KÖYÜ HATTA İSİM !(OĞUZ KÖYÜNÜN İSMİ OĞUZ TÜRKLERİNDEN GELİR ÇEPNİDİR ) !
uA 34-Trabzonlu 26.01.2022 22:55
OZAN KARDEŞ ; YANLIŞ BİLİYORSUN TRABZONDA ÇOK RUM YOKTUR ; TRABZONUN ÇOĞU ÇEPNİ TÜRKÜDÜR VE FATİH SULTAN MEHMED HANIN PONTUS RUMLARINI TEMİZLEMESİYLE TRABZONDA ÇEPNİLER ASLİ KÖKEN OLMUŞTUR GÜNÜMÜZDE DE !
61-Trabzonsporlu 26.01.2022 22:45
Ozan saçmalama. Trabzonda çok çekik gözlü adam var.Türkiyede bir çok yerde olmayan sayıda hemde. Yüksek yerlerde değil aksine sahilde olur rumlar hem. Yüksek yerler yörük(Türk) ve çepni (Türk) yerleridir. Trabzonun çoğu fatih sultan mehmedin yerleştirdiği Türklerden oluşur şu an .şu rum sevdanızdan vazgeçin. Rum var ama çok çok az Trabzonda. Bunu sağır sultan biliyor.Argun sana gelince kıpçak Türklerini bile rumlaştırmışsın pes doğrusu.kemençenin rumlara ait olduğuna dair herhangibir bilgi ve belgede yok ayrıca. Şu rum sevdanızı bırakın kardeşim TÜRKÜZ biz. Siktirin gidin başka illere yorum atın. Trabzonu rum ermeni sevdanıza alet etmeyin. Türküz biz. Kanuninin torunlarıyız.
Argun yılmaz 22.01.2022 16:54
Ayrıca Trabzon Osmanlı tarafından fetih edildiğinde Grek kökenli Rumlar(Rum demek Anadolu nun Hristiyan halkı demektir. Grekler, Kıpçaklar,Peçenekler ve Ermeniler gibi Bizans ın Hristiyan halkının ortak adı Rum du.) Trabzon ve civarını terk etmişlerdi. Kalanların çoğunluğu Rumlaşmış Hristiyan Kıpçak Türkleri idi. Çoğu Mülümanlığı kabul ederek bugünkü Trabzon-Rize halkının bir kısmını oluşturdular. Az bir kısmı Hristiyan olarak kalmayı tercih etti ve Müslüman halk tarafından Rum olarak adlandırıldılar.Kemençe de zaten bu Kıpçakların çalgısıdır..
Argun yılmaz 22.01.2022 16:45
Trabzon Rum Devletini kuran asli unsur, Sonradan Rumlaşmış, Gürcü ordusunda paralı askerlik yapmış Hristiyan Gürcü Kıpçalarıdır.
Ozan 28.12.2021 18:03
Trabzon’da hatırı sayılır Rum yaşamaktadır, bazıları Müslüman olmuş, bazıları ise güya Müslüman olmuştur. Özellikle yüksek bölgeler böyledir.
uA 34-Trabzonlu 05.06.2021 13:02
BÜYÜK TÜRK HÜKÜMDARI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN DA TRABZONLUDUR!
uA 34-Trabzonlu 31.05.2021 23:13
TÜRKİYENİN GURURU VATANSEVERLİĞİN KALESİ TRABZONDUR! ŞEHİT VATAN EVLADI KIYMETLİ HEMŞERİM EREN BÜLBÜL!( İYİ Kİ VARSIN EREN) . TARAFTAR GRUBUMUZUN SEVİLEN İSİMLERİNDEN OLAN; KAHBE TERÖRİSTLERİN SALDIRISI SONUCU ŞEHİT OLAN FIRAT ÇAKIROĞLU KONYA DOĞUMLU AMA ASLEN TRABZONLU! TÜRKİYEDE ALÇAK TERÖRE EN ÇOK ŞEHİT VEREN İLLERİN BAŞINDA TRABZON GELİR ! BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ !
uA 34-Trabzonlu 26.05.2021 18:28
SEBO REİS(SEBAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR! ANNE TARAFIM OFLU ORADAN AKRABAYIZ SEBO REİSLE SELAMLAR!( BABA TARAFIM ARSİNLİ)
uA 34-Trabzonlu 26.05.2021 17:34
HAYATINDA TRABZONA VEYA DOĞU KARADENİZE BİLE GİTMEMİŞ TÜRK DÜŞMANLARI SANKİ KARADENİZDE TÜRK NÜFUS AZINLIKMIŞ GİBİ YALANLAR ATIYOR! DOĞU KARADENİZ ÇOĞUNLUĞU KIPÇAK VEYA ÇEPNİ TÜRKÜDÜR. ÇEPNİLERİN ANA ŞEHİRLERİ GİRESUN VE TRABZONDUR. LAZLARIN PEK AZI RİZEDE ÇOĞU ARTVİNDEDİR! DOĞRU BİLGİ VERİLMELİ!(LAZLAR GÜRCİSTAN KÖKENLİ AYRI BİR ETNİK KÖKENDİR, PEK ÇOĞU DEVLETİMİZİN YANINDADIR)
uA 34-Trabzonlu 26.05.2021 15:29
DEĞERLİ HEMŞERİM VE AĞABEYİMİZ SEBO REİSE(SEBAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR!YANINDAYIZ REİS!
uA 34-Trabzonlu 26.05.2021 15:23
KEMAL RUMUZ YANLIŞ BİLGİ VERME. TRABZONUN SADECE BATISINDA DEĞİL DOĞU İLÇELERİNDE DE ÇEPNİ TÜRK NÜFUS VAR. RİZE DE VE HATTA ARTVİN DE BİLE ÇEPNİ NÜFUSU VARKEN TRABZONUN DOĞU İLÇELERİNDE NEDEN OLMASIN ! OF LU DEĞERLİ HEMŞERİM SEBO REİSE(SELAHATTİN ŞİRİN) SAYGILAR ! ALAYINIZA ULTRASLAN !
uA 34-trabzonlu 26.05.2021 09:42
EREN BÜLBÜLÜN HEMŞERİLERİ OLARAK TÜRKLÜĞÜMÜZLE HEP ÖVÜNÇ DUYDUK. EREN İN KANI YERDE KALMADIKÇA EREN İN AİLESİ MUTLU OLACAK. BİZ DOĞU KARADENİZ TÜRKLERİ OLARAK TERÖRLE MÜCADELEDE DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ. BİR TEK PKK LININ VE YANDAŞLARININ GÖZÜNÜN YAŞINA DAHİ BAKILMASIN!
uA 34-trabzonlu 26.05.2021 09:37
DOĞU KARADENİZ LAZ YALANI PROPAGANDASI PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ALÇAK OYUNLARINDAN SADECE BİRİ. KARADENİZİN DOĞUSU TÜRK DEĞİL YALANINI YAYMAK İÇİN YAPMAKTADIR BU ALÇAK TERÖR ÖRGÜTÜ! DOĞU KARADENİZİN ÇOĞUNLUĞU TÜRKTÜR. TRABZONUN ZATEN TAMAMINA YAKINI TÜRKTÜR. VATANSEVER LAZ KARDEŞLERİMİZİN; PKK NIN BU ALÇAK OYUNUNA GELMEYECEĞİNİ BİZ TÜRKLER BİLİYORUZ ZATEN !
uA 34-trabzonlu 26.05.2021 09:31
BİR ÇOK ÖZELLİKLE LAZ KÖKENLİ KİŞİLER TRABZONUN DOĞUSUNDA ÇEPNİ VEYA HERHANGİBİR TÜRK BOYUNDAN KİŞİLER YOK YAZMIŞ AMA BU KÖTÜ NİYETLİ YORUMDUR. TRABZONUN TAMAMINA YAKINI TÜRKTÜR .RİZENİN YARISI TÜRK YARISI LAZDIR.(RİZE MERKEZ VE BATISI TÜRKTÜR). ARTVİNİN HOPA KEMALPAŞA GİBİ YERLERİ LAZDIR. TRABZONLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI OLMAYAN YERLER KEMALPAŞA HOPA MESELA!
uA 34-Trabzonlu 25.05.2021 19:08
KEMAL RUMUZ YANLIŞ BİLGİ VERME TRABZONUN BATISI DEĞİL DOĞUSUNDA DA ÇEPNİ YERLERİ ÇOK VAR. RİZE ARTVİNDE BİLE ÇEPNİ TÜRKLERİ VARKEN TRABZONUN DOĞU İLÇELERİNDE OLMASIN. DOĞRU YAZ!
uA 34-trabzonlu 25.05.2021 16:27
OROSPU ÇOCUĞU ABDULLAH ÖCALAN !
uA 34- trabzonlu 25.05.2021 16:26
OROSPU ÇOCUĞU HDP LİLER !
uA 34-trabzonlu 25.05.2021 11:58
METEHAN,TEOMAN,SÜLEYMAN ŞAH,ALAATTİN KEYKUBAT,FATİH SULTAN MEHMET,YAVUZ SULTAN SELİM,KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN ,ABDÜLHAMİD HAN,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,KAZIM KARABEKİR,FEVZİ ÇAKMAK DAHA NİCE İSİMLER ATALARIMIZDIR.DOĞU TÜRKİSTAN VE AZERBAYCAN BAŞTA DÜNYADAKİ BÜTÜN TÜRK SOYDAŞLARIMIZA SAYGILAR VE SEVGİLER!
uA 34-trabzonlu 25.05.2021 11:36
AYRICA ÇEPNİ TÜRKLERİNDEN ALEVİLİĞE SAHİP OLANLAR DA VAR AMA BÜYÜK ÇOĞUNLUK SÜNNİDİR.(TRABZONDA ÖZELLİKLE) BENDE SÜNNİ BİR ÇEPNİ TÜRKÜ OLARAK BİLGİLENDİRMEK İSTEDİM !
uA 34-trabzonlu 25.05.2021 11:15
KARADENİZDE TÜRKÜ AZ SAYIDAYMIŞ GİBİ GÖSTERME YALANINI BIRAKIN ARTIK. LAZ SADECE RİZE NİN DOĞU İLÇELERİNDE VE ARTVİNDE VAR. TRABZONUN TAMAMINA YAKINI VE RİZE NİN ÇOĞUNLUĞU TÜRKTÜR.
uA 34-trabzonlu 22.05.2021 17:45
İSTANBUL BEYOĞLUNDA YAŞAYAN TRABZON ARSİNLİ OLARAK TRABZONUN TAMAMINA YAKINI ÇEPNİ TÜRKÜDÜR. TÜRK OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ. HER ZAMAN HER YERDE EN BÜYÜK CİMBOM!
Dürüst 05.05.2021 14:36
Ali kardeşim. Trabzon Rum devletinin son veziri ALTEMURİOS (AL TEMUR) bile HRİSTİYAN Kıpçak Türküydü. Konuşurken, eskiden _HAÇAN_ lafını kullananların tamamı KIPÇAKTIR. Trabzon prensesi Anna ANA KUTLU ve prens Aleksi ACA(ECE) KUTLU nun anneleri de Ahıska_Artvin_Ardahan ve Erzurumun bir kısmının ATABEKİ olan Kıpçak BEKA HANın kızıydı. Doğu Karadenizdeki KUMBASAR ailesi Kıpçak KUBASAR Beyin , TÜRÜT ailesi Kıpçak TURUT boyunun, CORDAN ailesi Kıpçak JORTAN boyunun, SARAL, ANCEL ve ANCOĞLU aileleri Kıpçak SARAL ve ANC OĞLU boylarının, ULAŞ ailesi Kıpçak ULAŞ boyunun torunlarıdır ve çoğu LAZLAŞMIŞ veya GÜRCÜLEŞMİŞLERDİR. Bu asimile olmuş Kıpçak Türklerinin elbette ki yakın yaşadıkları Laz ve Gürcülerle evlilik yaptığını da düşüneceğiz. O halde, OrtaAsyada Moğollarla evlenen Kıpçaklarla tabii tam benzeyemezler. +Trabzon ÇEBİlerini hatırlatayım. OrtaAsyada yaşamış ÇEBİ HAN hakkında Çin Arşivlerinde kayıtlar hala mevcut. OĞUZ değil, OĞUR TÜRKmüş. ON OGUR TÜRK. ÇEBİler de Türk yani.
61 23.03.2021 13:25
Uzun sokak çamur oldu kromlular gavur oldu?
OfluMurat 27.02.2021 13:30
Of civarı yani Trabzonun dogusu K.Maras kardan Sacaklizade güllerden burda İslamiyeti yaymak için gelmişler.Mezarlar bile var.Daha değişik anlatan bile var burdan gitmişler sonra Maraş igramislar sonra rüya gormusler tekrar Trabzona gelmişler Hz.Omer burdan rahip istemiş ilk önce İstanbuldan ,bura yakın olduğu için burdan gondermisler....yani Alperenler burada onlarin mezarları bile var Maraşlı köyü var Caykarada.Ofta mezarları var 3 kardeş galiba Hasan eFendi.Asagida Urum mahallesi var .Ürünün körüğü yani Rumlar ile Müslüm gayri muslim mahalleleri var klişeleri ayrı sonra göç etmisler.Kiz alışverişi olabilir.Duymadim.Caykarada Uzungolde Rumca konuşan çocuklar gordum.Borckada Gürcüce konuşan öğrencilerim vardı.YanibGurcu.Burdakiler Rumca konuşur aman Rumum demez Caykarada Dernekpazarı da var.Kultur olarak Karadeniz insanı,Of ta yok tek tük Rumca bilenler olur.Belki komşu oldukları için öğrenmişler.Urumun Körüğü var bizde Urumlardan almışlar.Ofa Halep Maraş Karaman gibi yerlerden o
Mustafa 16.02.2021 14:37
Büyük çoğunluğu müslüman Rum ve Kafkas soyundan olan Türkleşmiş halk.
Kemal 10.02.2021 18:50
Evet giresun da 10 civarı ve ordu da 30 civarı köy , alevi mezhebindendir,, ben Onu yazarken , TRABZON için söyledim,, sonuç olarak ben sana bir şey öğretme derdinde değilim, Ayrıca; doğu karadeniz bölgesi çepni Türk ü ile ,kipcak Türk ü ile , aile bazında göçler ile anadolu nün çeşitli şehirlerinden gelmiş Türk aileleri ile ,kafkasyadan göçmüş lokal laz çerkez gürcü halklari ile ,hatta benim bildiğim trabzon da bir aile 300 ~350 yıl önce bağdat dan gelmiş muhtemelen arap kökenli, birde trabzon un türk lerden önceki yerli rum halkından müslümanlığa geçmiş olan halklar ile yüzyıllardır uzun yıllardır karışmış ve nerdeyse homojen hale gelmiş yeni bir KARADENİZ halki meydana gelmiştir. O yüzden bu halk in kökenlerini tek tek araştırarak eski kültürüne ulastiramazsiniz çünkü karadeniz hal ki bunu kendine yakın görmez ve benimsemez , çünkü kendine özgü bir kültür edinmiştir
Ali 09.02.2021 19:53
balıkesir, Çanakkale, izmir manisa, hatta bilecikte, Kastamonu küre dağları civarında Osmanlı kayıtlarına göre yerleşimlerini, yozgat, sivas, konya karamandaki köyleri, gaziantep çepnileri derneğini, hatta urfadaki çepni köylerini, hatta tarihçi Necati demirin danişmentlilerin yöneticilerinin Çepni olma ihtimali üzerine yazılarını, hangi köylerin alevi köyü olduğunu hangilerinin sünni olduğunu not alıyor yazıyorum. hacıemiroğulları beyliği tarihini, bölgeye başka yerlerden getirilip yerleştirilenleri ve bu bölgenin Türkleşmesini mümkün olduğunca detaya inmeye çalışarak araştırıyorum. yani benim bunları senden öğrenmeye zerre ihtiyacım yok. ama akçaabattaki 1 2 köy hariç dediğine göre sen Ordudaki 40a yakın giresundaki 10 üzeri Alevi köyünü bilmiyorsun. ayrıca ben trabzonun batısı giresun ordu tamamen Çepni demedim. ekşisözlükte biri sadece şalpazarı ve beşikdüzünde bulunur demiş. senin yazını da görünce böyle birşey yazdım.
Kemal 08.02.2021 20:54
Ali kardeş, sen yazılanı doğru okumuyorsun, eleştirilerinin aynısını sen kendin de yapıyorsun, çepniler besikduzunde n öteye geçebilir tabikide , geçmişse de besikduzuden doğuya doğru çok azdırlar ve etkin kültür olamamıştır bunu soyluyorum, bunu konusma ağzından ya da insanların simalarından anlayabilirsin ,, sen de köy köy sanki kuruluşuna inmissinde , trabzonun batısını toptan çepni diyon. ben sunu diyorum , besikduzunun doğusunda(besikduzunde dahi çepni olmayan köyler vardir), hatta rize ye kadar çepni ler gitmiş olabilir ama , besikduzunun doğusunda senin bahsettigin bir kaç köyün dışında etkin değildir. Aynı şekilde salpazarinda ya da görele giresun tarafında da herkes çepni değildir ama çepniler çoğunluk ve etkin kültürdür. Ayrıca bilmiyosan öğren, çepniler sadece karadeniz de değildir, antep te , balikesirde iç anadolu da dahi vardır, ve cogu alevi mezhep ine mensuptur ,, karadenizdeki çepniler tamamına yakını sünnî dir, akcaabat civarinda 1 ya da 2 köy hariç
Ali 01.02.2021 22:49
ya arkadas eksisozluge de biri yazmis sadece ve sadece besikduzu ve salpazarinda Cepniler bulunur diye. Te Allahim ya. 5 bin km oteden buraya yuruyerek kimi zaman savasarak gelen Turkler besikduzu salpazarinin otesine mi gecememis. Ben kendim akcaabatli Vepni alevisiyim. Akcaabatta bile ennaz 10 tane Cepni koyu vardir. Vakfikebirin koylerinde arastirilsa kaci Cepnidir. Carsibasi akcaabatin yan tarafi orda mi olmayacak. Hatta bizim alevi Cepnilerin bir koyu iskefiye yani carsibasinda. Yani sanki koy koy kurulusuna inmisler de konusuyorlar. Hani Turkiyenin kurulmasiyla Turkcu politika izlenip Turkluk yuceltildi ya. Bu gibi insanlar da degerli olanin sadece kendilerine has olmasi gerektigi duygusu ile mi bu sacmaliklari soyluyorlar. Besikduzu salpazari disinda da onlarca Cepni koyu var trabzonda. Yer koyun kurulusunu biliyormus gibi konusmayin sallamayin
Kemal 31.01.2021 01:35
Trabzon da , şalpazarı ve besikduzu ilçelerin çepni turk u cogunlukltur , bunun dışındaki ilçelerde mesajlarda yazildigi gibi bu durum gerçek degildir ,, besikduzunun bile bir kısmı çepni değildir. Bunun dışında diğer besikduzunde n doğuya doğru lokal çok az çepni yerleşimi olsada bu kayda değer değildir. Bu ayrımı, bölgeyi bilenler bilir , besikduzu ve salpazari insanin sima si daha türk ırkı özelliğine sahip çekik gözlüluk görünür, ve konuşmaları klasik giresun konuşması gibidir ,, hemen yani başındaki vakfikebir ve tonya nin konuşması da belirgin bir şekilde farklıdır ve insan simaları da olmak üzere, klasik trabzon etkisi vardır .. cepniler in karadrnizdeki merkezi giresun ve ordu dur
Ali 31.12.2020 08:09
ya arkadaş Kıpçaklar ile alakalı uzunca yazı yazdım yayımlamamışsın. kendince alternatif tarih mi üretiyorsun. senin Kıpçak dediklerinin ne kadar kıpçak oldugu tartışılır. önce her yazılan yorumu terbiyesizlik icermiyorsa bir yayimla da görelim.
Ali 30.12.2020 08:42
Trabzonda soyunu bilmeyen hemen kipcak Turkuyum diye Turk kokenli oldugu savunmasini yapmaya kalkiyor. Kuzeyden guneye inmis Kipcaklarin tarihine bakiyorsun Gürculere altin cagini yasatmis insanlar. Muslumanlardan tiflisin alinmasini saglayip guneye batiya akin edebilmis ve toprak kazandirmislar Gürculere. Guneye 2 dalga halinde goc etmisler. Gurculerin tarihlerindeki en buyuk galibiyetlerinden Didgori savasini Selcuklulara karsi kazanmalarinj sagladilar. Gurcistan ardahan artvin topraklarinda Kipcak kalmis olabilir. Kipcaklarin bir hakani Gurculere yardim ettikten 50 sene sonra tekrar kuzeye goc etmis ve Kipcaklarin bir kismi tekrar kuzeye goc etmisler. Yani siz cidden inaniyor musunuz Trabzonda Kipcak yerlesimi olduguna. Kıpçaklar Oğuz Türklerinden cok daha çekik gozluler. Ben dogma buyume Trabzonluyum kipcagim diyenlerin hicbiri Kazak, Kirgiz, Nogay, Tatarlara benzemiyor.Karadeniz bolgesinde Gurculere yardim ettikten sonra ne kadar kipcak kalmis bunlara daha detayli bakmak lazim
Murat hacıalioglu 15.12.2020 17:31
Bence cok basit bir yazı olmus detaylı arastırma yok, google dan bakıp yazılabilecek kadar sığ. Detay verilmemiş. Sadece araklı da 5-6 ayrı etnik köken var, kürt kökenli sülaleler var, alevi kökenli olup araklıya sürgün edilip asimile olmuslar var, hemşin kökenli yani ermeni asıllı birçoj köy var... çaykara hakeza..
Mustafa 23.11.2020 13:50
Trabzon Alevi nüfusuna sahip bir yerdir. Bu doğru fakat nüfusu 800 binden fazla olan Trabzonda Alevi nüfusun genel nüfusa oranı %1 bile değildir. Çepni Alevilerinin neredeyse tamamı Sünnileşmiştir.
Memur 22.10.2020 11:39
Trabzonda il tarım müdürlüğünde memur olarak çalışırken, kentin bütün ilçeleri ile birçok köyünü gezme ve tanıma fırsatı bulmuştum. Trabzonda Lazca konuşan ve kendini Trabzonlu Laz olarak tanıtan köyler var. Mesela; Of ilçesi Sivrice ve Örtülü köyleri, sonra Hayrat ilçesi Yırca, Sıraağaç ve Köyceğiz köyleri de vardır. Bunlar şu an hatırlayabildiklerimdir. Ayrıca Arsin ve Araklıdaki Hemşin nüfusundan hiç bahsetmemişsiniz. Fakat onlarında Trabzonda ciddi bir nüfusu var.
Can 16.07.2020 13:10
O yüzden sima olarak Trabzon insani Türklere benzememektedir. Trabzon halkı antik kolkis yani laz halkıdır Pontos zamanından ve ardından Rum imp. Zamanında kilise dili rumcaydi Halk helenizasyona uğradı ve Rumca öğrendi Osmanlı himayesine girildi ve Turkluk asimilasyonu olup kendi benliklerini unuttular . Ve şimdi ki halini aldı. Trabzon yöresinde şeyh derviş evliya gibi olgular yoktur dikkatinizi çekerim
Yahu? 22.01.2020 02:20
(...) Bu Oğuz grupları haricinde Bulgar, Moğol, Kıpçak gibi gruplar da Anadoluya göç etmişse de Oğuzlar arasında erimiştir. Bunun haricinde yakın dönemdeki Gürcü kayıtlarında Kıpçakların Kuzeydoğu Anadoluya geldiği sıkça geçer. Benim naçizane fikrim, bu Kıpçak gruplarının en çok Ahıska-Ardahan-Artvindeki Türklerle, kısmen de Kuzey Erzurumla ilişikli olduğudur. Yani, Trabzon-Rize üzerinde, belki çok ufak yerleşmeler hariç, bir Kıpçak etkisi olduğunu zannetmiyorum. Bir de Trabzonun Laz olmadığı konusuna değinmeniz güzel olmuş ama hiç Laz yerleşimi de yok değil, Ofta, bildiğim kadarıyla birkaç köyde kendini Laz bilen sülaleler var. Tekrar bir bir de; Araklının en yukarıki köylerinde de vaktiyle Rizeden kaçmış Hemşinli nüfus bulunur, atlamamak gerekir.
Yahu? 22.01.2020 02:08
Batıda durum az çok böyle, batıdaki Müslümanlaşmış Rum nüfus var ise de büyük oranda kaynaşmış ve kimliğini kaybetmiş gözüküyor tabii ki Tonya ve Maçkadaki Rumca ana dilli köyler hariç. Doğuda ise durum epey farklı. Yomradan itibaren kökence eskiden beri Türkçe yer adları azalıyor. Bu noktada yapılan araştırmalar İnternette de yer alıyor zaten, iskanla gönderilen sülaleler haricinde nüfus 16-17. yüzyıllarda özellikle Maraştan gönderilen hocalarla birlikte İslama geçmiş gözüküyor. Buna işaret eden noktalardan biri Araklı, Of gibi ilçelerdeki aşırı aşırı büyük sülalelerin hepsinin iskanla gönderilmiş olamayacağı. Çünkü İnternette yayınlanan araştırmalarda, yılına göre tahrir defterlerinde kaydedilmiş Müslüman nüfus oranı böyle bir artışı desteklemiyor. Yine de Maraşlı (Paçan), Baltacılı, Solaklı gibi yer adlarının da bulunması, nüfusun bir kısmının iskanla geldiğine delil. Kıpçak meselesine gelince... Büyük oranda Oğuz boyundan Türklerin Anadoluya göç ettiği aşikar. (...)
Yahu? 22.01.2020 01:49
(...) İskan edilen sülalerin kurduğu köyler büyük oranda eskiden beri Türkçe ad taşıyor: Akçaabatta Helvacı, Kemaliye vb. örnek, mesela. Bunun haricinde Rumların yanına iskan edilen köyler de var; bu köylerde de çoğunlukla rastlanan köyün asıl adı hariç bayır, mahalle, yan yerleşim, tepe, yol adlarının kökenlerinin açıkça Türkçe olması.
Yahu? 22.01.2020 01:45
Trabzonu etnik açıdan incelemek gerekirse -aslında 3 ancak- 2 bölgeye ayırmak gerekir: Merkezden batısı (Merkez dahil), Merkezden doğusu. Çepniler, Beşikdüzü ile Şalpazarında neredeyse nüfusun tamamını oluşturuyor; aşağı yukarı Tonyanın üçte ikisi de Şalpazarı kökenli Çepni. Vakfıkebirin Tonyada ve Beşikdüzüne sınır olan köylerinden yine Çepni olanlar var. Bunun haricinde Akçaabatta Darıcanın ilerisinden Çarşıbaşının yarısına kadar çoğunluğu eskiden Alevi olan, günümüzde ise birkaç köyünde Alevilik yaşayan (Güvenç Abdal Ocağı) Çepni köyleri var. Bunların haricinde Merkezden batıda (Merkez dahil) bir köydeki sülalelerin çoğunluğunu ya da az bir kısmını oluşturacak kadar Çepni göçleri de oldu. Batıda belirgin bir etnik tabaka da Anadoludan, Balkanlardan ya da Orta Doğudan getirilerek iskan edilen gruplar. Çok büyük bir çoğunluğu Türk ancak Macar, Arap gibi sülale lakapları gelinen coğrafya hariç etnik kökene de işaret ediyor olsa gerek. (...)
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız