Türkiye

Türkleri'n azınlığa düştüğü şehir Iğdır

Türkiye'nin en doğusunda bulunan ilimiz Iğdır. Bu şehir Türkler'in çoğunlukta olduğu bir şehirdi ancak bugün için aynı şeyi söyleyemeyiz. Kürtleşen şehir Iğdır.

10 Ağustos 2019 Saat: 01:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 27.103 kez okunmuştur

Türklerin azınlığa düştüğü şehir Iğdır
Türkleri'n azınlığa düştüğü şehir Iğdır

Türkler'in azınlığa düştüğü şehir Iğdır

Iğdır Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde olan bir ilimizdir. En bilinen özellikleri ise Türkiye'nin en doğusundaki il olmasıdır. Ayrıca 3 ülke ile sınırı olan tek ildir. Iğdır 1992 tarihinde Kars'tan ayrılarak il olmuştur. 4 ilçesi ve 15 beldesi bulunur. Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı dağının bir kısmı Iğdır sınırları içerisindedir.

Etnik yapısı değiştirildi

Tabi bizim konumuz Iğdır'ın coğrafi özelliklerini anlatmak değil. Iğdır'ın zaman içerisinde değişen etnik yapısını anlatacağız. Iğdır ili Doğu Anadolu bölgesinde yer almasına karşın Türk nüfusunun kalabalık olduğu bir ildir. Hatta yakın tarihe kadar Türk nüfusu Kürt nüfusundan fazla idi. Ancak son zamanlarda etnik yapıda değişiklik olmaya başladı. Kürt nüfusu Türk nüfusunu neredeyse geçmiş vaziyette. Bunda birçok etmen gözetilebilir. Ancak birinci etmen şehirdeki Türk nüfusunun şehri terk etmesidir. Tabi PKK'nın Türk köylerine baskınlar yapması, PKK'ya karşı hareket edenleri hedef haline getirmesi bunda en önemli etmendir. Bazen haberlerde gördüğümüz PKK doğu illerinde köy bastı haberleri işte tam bu anlattığımızdır.

Kürdistan'a katmak istiyorlar

İnsanlar televizyonlardan izlerken sanki PKK Kürtlere de baskı yapıyormuş gibi gösteriliyor. Ancak durum bu değil. Bölgede etnik yapı değiştirilmeye çalışılıyor. Çünkü Iğdır'da kurulacak Kürdistan devletinin sınırları içerisinde gösteriliyor. 1990'lı yıllardan önce bölgedeki Türk nüfusu yüzde 75 seviyelerinden bugün yüzde 50'nin altlarına düşmüştür. Önlem alınmazsa bu nüfus oranı daha da aşağılara inecektir.

Bugün etnik yapısı ne durumda

Bölgeye genelde çevre illerden Kürt göçü de yapılmaktadır. Özellikle de PKK sempatizanları bölgeye yerleştirilmeye devam etmektedir. Bu konuda tek ses çıkaran ise eski MHP Milletvekili Sinan Oğan'dır. Sonuç olarak bugün Iğdır'ın nüfusu 192 bin civarıdır. Bunun 100 bin kadarı Kürt, 92 bin civarı ise Türktür. Türk nüfusu da Azerbaycan Türkleri, Terekeme ve Ahıska Türklerinden meydana gelir. Meshepsel olarak Azerbaycan Türklerinin büyük çoğunluğu Caferi meshebindendir. Diğerleri ise Sunnidir. Ancak şehirde hiçbir zaman Şii, Sünni gerginliği olmamıştır.

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
Irkçı site 21.01.2024 14:30
Bu site ırkçılık tan başka birşey yapmıyor bu etnik yapı gerçek değil Türkiyede ırk sayımı yapılmıyor bu bozuk adminde yanlış sayılar veriyor ve siyasete giriyor
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız