Amerika

Amerika kıtasının Melezleri, Mestizolar

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde bulunan Amerika kıtasının yerlileri olan Kızılderili ve Avrupa kökenli halkların kanından ikisini de barındıran melezlere Mestizo denir.

14 Ağustos 2019 Saat: 13:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.167 kez okunmuştur

Amerika kıtasının Melezleri, Mestizolar
Amerika kıtasının Melezleri, Mestizolar

Mestizo çeşitli ülkelerde melezler için kullanılan isimdir. Orta ve Güney Amerika'da Yerli-İber karışımı kökene dayanan kişi anlamına gelir. Ekvador gibi bazı ülkelerde toplumsal ve kültürel çağrışımlar taşır; dolaysıyla Avrupa giyim ve göreneklerini benimsemiş saf kan Yerlilere de Mestizo ya da Çolo denir. Meksika'da fazlaca değişik anlamlarda kullanıldığından Mestizo sınıflandırması nüfus kayıtlarından çıkarılmıştır. Filipinler'de yabancı (örn. Çinli) ve Yerli karışımı soydan gelenler Mestizo olarak bilinir.

Orta ve Güney Amerika'nın tamamında yaşarlar

Mestizolar Orta Amerika ve Güney Amerika Ülkelerinin tamamında yaşarlar. Çünkü bu ülkelerin tamamında Avrupa kökenli halklar ile Amerikan yerlisi olup çeşitli kabile mensupları bir arada yaşar. Birçok evlilik sonucu bu halklar içiçe geçmiştir. Bu nedenle de Melezler ortaya çıkmıştır. Bunlara da Mestizo ismi verilmiştir. 

Bazı ülkelerde Melez olmasa da Mestizo denilmiş

Bazı Güney Amerika ülkelerinde Amerikan yerlileri, kendileri gibi yaşamayan ve Avrupalı göçmenler gibi yaşayan yerli halktan olanlara da Mestizo demiştir. Bunun asıl sebebi kendi kültürlerine sadık kalmayan soydaşlarına olan sınırlarıdır. Onlar kültürel yozlaşmanın eserleridir. Avrupalılar gibi davranıp toplumsal statü atlamaya çalışan yerlilerin kendilerini Avrupalılar gibi göstermesi de bu ismi almalarına vesile olmuştur. Tarih içinde de Mestizo kimliği bu ailelerin üstünde kalmıştır. Yani normalde olmayan kadar fazla Melez nüfus varmış gibi görünmektedir. Tıp olarak ta bakılınca hiçbir Avrupai iz taşımayan insanlara bile Mestizo denir. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 2 yorum yapılmıştır
as 10.01.2024 00:35
reis
Ali Yıldız 05.08.2023 08:26
Ben de dil demografi ve kültür hakkında çalışmalar yapmak istiyorum bunun için hangi üniversite bölümünü okumalıyım
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız