Türkiye

Mersin'in etnik yapısı

Akdeniz Bölgesinin dinamo şehirlerinden olan Mersin ilimizin etnik yapısı hakkında birşeyler yazalım.

8 Mayıs 2020 Saat: 19:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 14.340 kez okunmuştur

Mersinin etnik yapısı
Mersin'in etnik yapısı

Mersin ilimiz Akdeniz Bölgesinde yer alan güzide bir ilimizdir. 1 milyon 840 bin nüfusu ile Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip 10'uncu şehridir. 

Mersin ilimiz aynı zamanda çok fazla göç almış bir şehirdir. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizden çok fazla göç almıştır. Bu bölgelerden göç eden Türk nüfusu İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi şehirlere göç ederken Kürt nüfus ilk olarak Mersin ve Adana'ya göç etmiştir. Mersin'in çok fazla Kürt nüfusu göçüne maruz kalması etnik yapısını oldukça değiştirmiştir. 

Mersin ilinin yerlileri Yörükler ve Türkmenlerdir. Mersin'de Arapça'yı unutmuş çok sayıda Arap Alevisi de yaşamaktadır. Bu nüfus ta yerli nüfustan sayılabilir. Kentte Balkan savaşlarından sonra göç etmiş çok sayıda Balkan Türkü de yerleşmiştir. Girit'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi ve adadaki Türklerin katliama maruz kalması neticesinde adadan kaçabilen Türklerin bir bölümü de Mersin'e yerleşmiştir.  

Mersin ilinde en kalabalık grup Yörüklerdir. Yörükler Türk kültürünü Anadolu Coğrafyasında en iyi yaşayan gruptur. Ancak gerçek Yörükler, yani göçerlik geleneğini sürdüren Yörüklerin sayısı günümüzde pek kalmamıştır. Yine de Yörük kültürünü halen devam ettiren Yörükler vardır. Bunun en canlı ve en kalabalık örnekleri Mersin ilimizde görülmektedir. Bazı Yörük aileler halen göçerlik geleneklerini sürdürmektedir. 

Yörükler ile birlikte Tahtacılar(Türkmen) da Mersin'in yerlileridir. Birçok ilçe, belde ve köyde tahtacı nüfusu mevcuttur. Tahtacılar Türkmen Alevileridir. Kaz Dağları bölgesinden sonra en yoğun Tahtacı nüfusu Mersin ve Antalya bölgesindedir. Neredeyse Yörükler neredeyse Tahtacılar da aynı Coğrafya'da yaşamaktadır. Yörükler ile Tahtacıları ayıran en başlıca özellik Yörükler Sünni iken Tahtacılar Alevidir. Tahtacıların en önemli özelliği ise ağacı bol olan köylerde yaşamalarıdır. Eskiden bu yana ağaç işleri ile uğraşması neticesinde Tahtacı ismini almışlardır. 

Mersin'in bugün ki etnik yapısını inceleyelim. Bugün Mersin'de Türk nüfusu Merkez ilçeler dahil bütün ilçelerde çoğunluktadır. Merkez ilçeler olan Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli'de terör olaylarından sonra çok sayıda Kürt nüfusu yerleşmiştir. Merkez ilçelerde en az Kürt nüfusu Mezitli ve Yenişehir ilçelerindedir. Akdeniz ilçesi ise en kalabalık Kürt nüfusa sahip olan ilçedir. Toroslar ilçesinde de kalabalık Kürt nüfusu vardır. Ancak Akdeniz ilçesi kadar değildir. 

Merkez ilçelerde kalabalık Kürt nüfusu olsa da hiçbir ilçede çoğunluk değildir. Ancak Kürt Partileri eskiden bu yana Akdeniz ilçesinde seçimleri kazanmasıyla ünlüdür. Son seçimler hariç. Bütün partiler yakın oy aldığı için Kürt Partileri bu ilçede başarılı olmuşlardır. Yoksa Akdeniz ilçesinde de Türk nüfusu çoğunluktadır. 

Merkez ilçeler hariç Kürt nüfusu Mersin'in diğer bölgelerinde pek yaşamamaktadır. Ancak Tarsus ilçesinde %15 ile 20 arası bir Kürt nüfusu mevcuttur. Tarsus'ta Malatya'dan göç etmiş Türkmen Alevilerinin kurduğu köy de mevcuttur. Ayrıca Tarsus'ta Arap Alevi nüfusu da yaşamaktadır. 

Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Silifke, Çamlıyayla, Mut, Erdemli ve Gülnar ilçelerinde Yörükler, Tahtacılar, Yerli Türkler, Balkan ve Girit Türkmenleri hariç başka nüfus pek bulunmamaktadır. Bu ilçelere de tarım işçisi olarak gelen Kürt nüfusu az sayıda vardır. Ayrıca Mersin'de ki Yerli Türk nüfusu içinde eski tarihlerde Diyarbakır ve Siirt'ten gelmiş Türkmen nüfusu da vardır. Bu bölgeden gelen Türkmenlerin hangi sebeple Mersin'e geldiği hakkında malumatım yok. 

ALEVİ NÜFUSU

Mersin'de 37 tane Alevi yerleşimi vardır. Bunlardan 25'i sadece Alevi yerleşimi iken 12 tanesi karışıktır. Alevi köylerinden 6 kadarı Nusayri( Arap Alevisi) iken geri kalanların tamamına yakını Tahtacı Türkmenleridir. Bir tanede Tarsus'ta Malatya'dan göç etmiş Türkmen Alevi yerleşimi mevcuttur. 

Bugün Mersin'in genel nüfusuna bakarsak %72 ile %77 arası bir Türk nüfusu mevcuttur. %15 ile 20 arası bir Kürt nüfus vardır. Az sayıda Arap Alevi nüfusu da mevcuttur. Suriyeli nüfusunu işin içine katmadan bu oranları tahmini olarak yazdım. 

YORUMLAR

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 29 yorum yapılmıştır
İsmail 18.06.2021 21:37
ya şu ruh hastası yazdıkları birbiriyle çelişen saçmasapan gerizekalıca şeyler yazan kemalist Türkçülük ile zerre alakası olmadığı apaçık ortada olan kişiye söylüyorum. ben Çepni alevisiyim. kendi içinde evlenen bir toluluk yani Türk oğlu Türküm. ama sen ne kemalistsin ne Türkçüsün. bir Türkçü bunları yazmaz.
T*rk S*ken 06.06.2021 07:54
Wkwk
Mersin 04.06.2021 13:30
Bizler Mersine 1800 lü yıllarda Osmanlı döneminde Suriyede göç etmiş(aslen horosan Türkü olan) zamanla asimile olmuş Arap alevileri olarak nitelendirilen Türk vatandaşları olarak. Atatürkümüzün kurduğu sosyal laik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti ne bağlı kendini Türk milliyetçisi kadar Türk hisseden bu Ülke için canını siper eden her vatandaşımız için canını vermeye hazır kalkınması için her türlü fedakarlığı gösterecek kadar seviyoruz. Ne mutlu Türküm diyene ????????
Hülagu 28.05.2021 14:09
Sen gel bakalım Kemalist Türkçü Antalya’ya Görelim Sen Serik topraklarını bilmiyorsun belliki Atalarına sor Anlatsınlar Nasıl Kürt kıyımı yapıldığını Türk’e kefen biçenin ölümü korkunç olur
K*rt s*Ken 14.05.2021 17:02
Mersinde k*rtleri vay rigo rigo
Kemalist türkçü 13.05.2021 18:44
İsmail sen kürtsün asıl arkan tutuştu hemen gerçekleri yazınca Türkler aydınlanacak sizin gibi Türkiye düşmanı Kürtlere gününü gösterecek doruyu söyleyeni 9köyden kovarlar hemen Kürtlere bişe olcak diye bunlar ayaklanacak diye ödün koptu ya tr düşmanı kürtsun veya CHP ci HDP eyle ittifak olan vatan hainisin CHP sizden arındırılaracak milliyetçiler bir gün gene CHP nin başına geçecek ????????????????????????✊✊
Antalyalı 09.05.2021 18:47
Kemalist Türkçü denen mal saçmalığın daniskasını yazmış aşağıda. Aklı başında olan birisi onları yazmaz. Türk devletini ne zannediyorsunuz ulan siz bir Kürtten mi korkacak. Bu saçmalıklarınızla bir Kürtten daha tehlikelisiniz farkındasınız değil mi???
Mersin/İçel 05.05.2021 11:57
Mersin’in merkezinde İç Anadolu’dan gelen Türkmenler, kentin yerlisi Nusayriler ve Doğu vilayetlerinden gelen Kürtler yoğun olarak yaşamaktadır. Fakat Mersin’in kırsalına tamamen yörükler ve Türkmenler hakimdir. Hatta her yıl Erdemli ilçemizde Türkmen Şöleni bile yapılır. Ayrıca Tarsus, Erdemli ve Silifke kentin yerlisi Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı il büyüklüğünde ilçelerdir. Endişelenmeyin ama her daim temkinli olun. Türk ulusu yaşadığı sürece Mersin bir Türk/Türkmen diyarı olarak kalacaktır.
İsmail 04.05.2021 04:02
kemalist Türkçü olduğunu iddia eden kişi senin ne kadar Türkçü olduğun Türk kelimesinin tsini küçük kürt kelimesinin ksini büyük yazmandan belli. burdaki Türkleri kızdırmak için saçma sapan şeyler yazdığın da çok açık. kızlarla beraber oluyorlarmış da erkekleri katliam yapabilirlermiş. sen zerre Türkçü olsan Türkleri katliam yapabilirler demezsin keko kimi kandırıyorsun. meersinden sonra sıra antalyaya gelecek demen de içinde sakladığın kürtçülüğün cilası.
Bruhadam321 30.04.2021 02:34
Kafayı mı sıyırdınız aq yazılanlara bak biri kürdistan diyor diğer deli hepinizi öldüreceğiz diyor
Kemalist türkçü 28.04.2021 11:38
Tarsusluyum yerlisiyim 16 yaşindayim tarsusda Kürtler her yerde Kürt çoçuklari var kap kara qwqw türk çoçuklarini lisede fena dövüyolar türk kızlarinida yavşiyolar türk kızlarida hemen onlarla sevgili oluyo kekolarla Neyse mersindeki bu nesil böyle devam ederse türk diye bişe kalmicak haberiniz olsun 30 yıla türk kızlarının hepsi Kürtlerle olcak türk nüfüsu eriyecek haberiniz olsun kadınlar asimile olcak erkekleride katliam yapabilirler mersini trabzonu adanayi kayseriyi osmaniyeyi maraşi antakyayi Kürdistan haritasına katma planı var Yahudiler tarafından yapılıyor devlet bişe diyemiyor bugüne kadar gelen hükümetler çoğu siyonist uşağı degilmiydi ztn neyse yani kendimiz bişeler yapmalıyız yoksa mersini kaybedeceZ Mersinden sonra sıra Antalyaya gelecek...
Yörük oğlu 20.04.2021 15:30
Kürtler devletini kursun istiyorum döve döve bu kürtleri bu şehirden sürecez zamanında rumları sürdüğümüz gibi. O zaman köpek gibi yalvaracaksınız. Birde sınıra duvar yapıp elektrikli teller ve sular koyacağız. Hepiniz buraya kaçarken öleceksiniZ. Mersin Türk şehridir. 1 musibet 1000 nasihatten iyidir
. 19.04.2021 16:14
istenilirse bir gecede hepsi diyarbakırın doğusuna sürülür meran etmeyin.
DEWRİMCİ GENÇ 19.04.2021 00:54
Kürt nüfusu gümbür gümbür geliyoruz .. Mersin Kürt şehridir
İnsan 13.04.2021 15:20
Kürt göçüne kalmış ne demek? Hepiniz ruhsal açıdan birer hastasınız. Ortalama 50-60 yıllık ömrünüz var. Bu kadar mı zorunuza gidiyor? İşlerine gelince kardeşiz derler. Ağır uykudan uyandı Kürtler. Yemezler artık!
Pınar 20.03.2021 01:22
Nusayriyim Mersinin yerlileri nusayriler yörükler ve türkmenlerdir bu doğudan gelen yoğun göç durdurulmalı suriyelilerde eklenince mersinin etnik yapısının içine ettiler öyle böyle değil heryerden göç var gara şehitlerinin katili pkk lılardan biri Mersin doğumlu olduğunu söyledi bakın nusayriler bile mhp ye oy veriyor ne demek mersinden pkk lı çıkması devletin bu kaosa son vermesi lazım
Türk Oğlu Türk 15.03.2021 06:11
????????????????????????????????SİLİFKELİ KARDEŞİM ÇOK HAKLSIN MERSİNİ TIPKI DOĞU VE GÜNEYDOĞU YA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR EYY TÜRK UYAN MERSİN ADANALI YÖRÜK TAHTACI TÜRKMEN KARDEŞLERŞİM NERDESİNİZ BU KALLEŞ IRKA PKK YUVASINA ÇEVİRMESİNE FIRSATT VERMEYİN ORAYIDA BÖLMEK PEŞİNDELER O YÜZDEN AKDENİZE YOĞUN GÖÇ VERDİLER UYUYUN SİZ EYY TÜRK ADAMLAR ÇOK ÇAKAL AKDENİZDEN TOPRAK ALMAK AMAÇLARI TÜRK MİLLETİ UYUMAAA HAİNLERE FIRSAT VERRME ????????????????????????????????????????????
SİLİFKELİ 08.03.2021 20:57
Silifke yerlisi olarak söylüyorum;k*rtler mersin merkezde çok fazla ve şehri güneydoğuya çevirmiş durumdalar. Akdeniz Akdeniz olmaktan çıkıyor çünk merkez ilçeler zencimsi esmerlerle dolu.Yönlerini batıya çevirdiler. Yörükler onları ikaç yıl daha engelleyebilir ama devlet desteği olmazsa bi zamandan sonra engel olamayız. Duyarlı TÜRKlere sesleniyorum. Örgütlenmeli ve sesimizi heryerde duyurmalıyız. Korona bitince ve eylem yasakları kalkınca mersini yerinden oynatmalıyız.Ot yetişmeyen yerlerden gelip bu cennet toprakları kendine yar edeceğini sanan mezopotamya eşşeklerine burayı cehennem etmeliyiz. yoksa apo bir sözüyle hedefini gerçekleştirmiş olucak. EY TÜRK! TİTRE VE KENDİNE GEL
Bektaş 12.02.2021 12:45
Türklere söylüyorum elbette kürt kökenli vatandaş da akdeniz bölgesinde yaşayabilir ama bu kadarda fazla yüz vermeyin bunlara. Mersin akdeniz ilçesi size bir örnek olsun yoğun kürt göçünden mahvolmuş bir ilçe... Yahu 10 tane it gibi doğruruyorlar 9 unu batıya salıyorlar bu kabul edilir bir şey değil. NERDE SOYUNDUYSAN ORDA GİYİN!
Türkmen 55 08.02.2021 05:58
Irkın nüfusunun kalabalık olması hiç bir şey ifade etmez.köpekler bir batında 9 doğurur koyunlar ise senede 1 bir doğurur ama koyunlar bereketli köpekler bereketsiz sürünür.Onun için krolar sayınıza güvenmeyin
Türk Oğlu Türk 01.02.2021 17:04
ALTTAKİ k*rt oğlu k*RT SOYU SOPU BELLİ OLMAYAN PİÇ NAH ÇOĞALIRSAINIZ SİZİ EZE EZE GEBERTECEĞİZ TÜRKDEN TOPRAK ALAMYACAKSINIZ BUNU UNUTMAYIN
Alparslan Köse 29.01.2021 19:02
Ulusun Kurt ulusun tanrı Türkü korusun. C C C
Alparslan Köse 29.01.2021 19:02
Ulusun Kurt ulusun tanrı Türkü korusun. C C C
KÜRT OĞLU KÜRT 25.01.2021 17:20
ÇOK DEĞİL 20 SENE SONRA MERSİN DAHİL TÜRKIYE GENELINDE KÜRT NÜFUSU DAHA FAZLA OLUCAK INŞALLAH
Türk Oğlu Türk 18.01.2021 09:55
EYY AKDENİZDEKİ TÜRK KARDEŞİMLERİM MERSİN ADANA ANTALYA BURALARI HAİN IRK PKK YUVASINA ÇEVİRMEK İSRİYORLAR BUNA FIRSAT VERRMEYİN ÇOĞALIYORLAR SİZDE ÇOĞALIN ADIM ADIM ELE GEÇİRİYORLAR KÜRTLEŞTİRMEK İSTİYORLAR EYY TÜRK UYAN UYANN
Balo 27.12.2020 10:51
Mersin serbest bölge olacak kimlikle ve konturollu giriş çıkış yapılacak diye göç oluşdu nufus kütükleri mersine getirildi
danieldaylewis 26.12.2020 18:32
Aşağıda yorum yapan Kürt kardeşlerim. Kürt göçüne maruz kalmak tabirini kullanma sebebi sizin düşündüğünüz gibi değil. Mersindeki Kürtlerin siyasi tercihinden dolayı böyle diyorlar. Apo, PKK kongrelerinde Akdenizdeki şehirleri işaret ettiği için böyle diyorlar. Çözüm sürecinde İmralı görüşmelerinde İstanbula karşılık Mersini alalım dedikleri için bu tabiri kullanmışlar. Mersini Kürdistan haritalarına ekledikleri için. Yoksa herhangi bir art niyetle bunu yazdıklarını düşünmüyorum.
Doğru 08.12.2020 16:13
Kürt göçüne maruz kalmak nedir ? Allah senin zihniyetinde ki herkesi Kürtlere muhtaç etsin inşallah.
Kolpasevmez 26.10.2020 20:50
Pardon da Kürtler radyasyon mu ki yazıda MersinKürt göçüne maruz kalmış demişsiniz. 90lı yıllardan sonra Adana-Mersin bölgesi çok fazla göç almış ve bu göç her taraftan olmuştur. Diğer bölgelerden gelenler Mersine göç etmiş oluyor da konu Kürtlere gelince Mersin göçe maruz mu kalıyor?
 

Etnikce Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız